EA zmarnowało potencjał Star Wars. Czy Ubisoft da radę? [Opinia]

Ogłoszenie współpracy na linii Lucasfilms Games–Ubisoft nie oznacza końca "Gwiezdnych Wojen" od Electronic Arts. Mało tego. Nie oznacza też zerwania umowy, która swoją datę ważności ma do 2023 r. Co będzie dalej? Wszystko w rękach EA i Ubisoft.

Star Wars: Battlefront
Star Wars: Battlefront
Źródło zdjęć: © Polygamia.pl

"Jesteśmy dumni z naszej wieloletniej współpracy z Lucasfilm Games, która będzie jeszcze kontynuowana przez wiele lat. Nasze utalentowane zespoły stworzyły jedne z najbardziej udanych gier w historii serii Star Wars" – brzmi oficjalne oświadczenie ze strony Electronic Arts. Gdy w 2013 r. Disney ogłaszał dziesięcioletnią współpracę z EA, wszyscy liczyli na wielkie gry. Z czego może być dumne EA?

EA kontratakuje

Zacznijmy od plusów. Wydało bardzo dobre "Star Wars Jedi: Upadły Zakon" oraz świetne "Star Wars: Battlefront". Tyle z tych jednoznacznych sukcesów, a dalej… Dalej robi się kontrowersyjnie. "Battlefront II" to rewelacyjna gra. Dziś. Ale w dniu premiery nie zgadzało się w niej zbyt wiele rzeczy, żeby wymieniać ją jako "jedną z najbardziej udanych w historii serii Star Wars".

Do tego mobilne "Galaxy of Heroes", dobre, ale niszowe "Squadrons" i dodatek do "Simsów". Ocenę tego zostawienia pozostawiam wam.

Według Jasona Schreiera (z czasów jego pracy w Kotaku), w tak zwanym międzyczasie EA zdążyło wyrzucić do kosza trzy inne projekty. Żaden z nich nie ujrzał światła dziennego, ale poznaliśmy ich tytuły robocze. Chodzi o "Ragtag", "Orca" oraz "Viking".

Pierwszy miał być liniową przygodą od Amy Henning ("Uncharted"), drugi grą z otwartym światem od nieistniejącego już Visceral ("Dead Space" - pamiętamy!), a trzecia produkcją bardziej kameralną.

Jeśli wierzyć plotkom, EA pracuje obecnie nad kontynuacją "Upadłego Zakonu" i trzecim "Battlefrontem". Czas mają do 2023 r., bo właśnie wtedy umowa z Disneyem wygasa.

Ubisoft: Nowa nadzieja

Co prawda w trakcie jej podpisywania mówiono o ewentualnym przedłużeniu, ale wejście do gry Ubisoftu zmniejsza takie szanse. Na pewno też oznacza koniec monopolu, ale nie musi być równe z końcem współpracy z EA. O tej zadecydują zapewne wyniki sprzedaży kolejnych tytułów.

Ale termin ważności wyłącznościowej licencji mówi nam jeszcze jedno – Ubigra w świecie "Gwiezdnych Wojen" zadebiutuje najwcześniej w 2023 r. A to oznacza, że możemy nastawiać się na tytuł skierowany wyłącznie na konsole nowej generacji.

Projekt jest już podobno na początkowym etapie prac, a z tematyką zmierzy się studio Ubisoft Massive, czyli ludzie odpowiedzialni za serię "The Division" z Julianem Gerightym na czele (reżyserem również "The Crew 2"). Otwarto-światowa produkcja od Ubi powstaje na silniku Snowdrop.

Co nam to mówi? Na pewno tyle, że za grę bierze się ekipa, która potrafi robić open-worldy. "The Crew 2" może przesadnym hitem nie było, ale w swojej kategorii sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza w ekipie. Z kolei "The Division" to pokaz świetnej kreacji świata i niezłego systemu lootu. Zwłaszcza w ekipie. I to może być problem dla niektórych.

Już "The Divison 2" wiele traciło, gdy przychodziło do grania w pojedynkę. Ale wystarczył jeden "żywy" towarzysz i całość nabierała rumieńców, stając się jednym z lepszych loot shooterów w moim osobistym rankingu.

Nie sądzę też, żeby Ubisoft Massive zamierzało pójść w kierunku Asasynów/Far Cry'ów/Watch Dogsów. Ubi ma w swoich przepastnych zasobach specjalistów od takich gier. Tu ewidentnie rodzi się inny pomysł. Czy będzie czymś więcej niż reskinem "The Divison"? Oby.

Na koniec rzecz najważniejsza – otwarcie skarbca z licencjami na gry ze świata "Gwiezdnych Wojen" dla Ubisoftu to jednocześnie wyraźny sygnał dla innych producentów. Tak, do was mrugam drogie Obsidian…

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Imperatory
Imperatory© WP
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.