Architektura w Star Wars: Upadły Zakon - archeologia w świecie Jedi

Architektura w Star Wars: Upadły Zakon - archeologia w świecie Jedi

Architektura w Star Wars: Upadły Zakon - archeologia w świecie Jedi
archigame
16.03.2020 09:17

Wyprawa Cala Kestisa to najnowsza przygoda w growych Gwiezdnych Wojnach. Upadły Zakon to wyprawa po najbardziej zapadłych dziurach galaktyki. Po prostu wspaniale!

Myślę, że opisanie uroku Star Wars to temat na niejedną książkę. W tym wpisie ograniczę się jedynie do przybliżenia architektury w grze Star: Upadły Zakon (z ang. Fallen Order). W treści mogą pojawić się niewielkie spojlery miejsc.

ARCHITEKTURA W STAR WARS

W czasie gry odwiedzimy głównie cztery lokacje: Bogano, Kashyyyk, Dathomirę i Zeffo. Część z nich jest znana fanom, gwiezdnych wojen, a reszta została zaprezentowana po raz pierwszy.

Zacznę od tego, że bardzo spodobał mi się pomysł umiejscowienia akcji gry gdzieś na rubieżach galaktyki, z dala od wielkich metropolii.

Osobiście uważam, że duch Star Wars drzemie w kantynie na Mos Eisley, gdzie załatwia się brudne interesy z dala od czujnych oczu Imperium, a nie w centrum wszechświata, w świątyni Jedi na Coruscant.

Architektura w Star Wars jest określana przez filmowych twórców jako „retro-futurystyczna”, ale czerpie z wielu innych stylów.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

BOGANO

Jednym z pierwszych przystanków Cala jest planeta Bogano, której nie można znaleźć na żadnej mapie. Ta trawiasta planeta, jest miejscem, gdzie znajduje się sanktuarium dawnej kultury Zeffo.

Obraz

Sanktuarium Zeffo na Bogano znajduje się na szczycie, tuż nad przepaścią. Jej zewnętrzna część to stożkowa wieża z rozcięciem pośrodku, który dzieli budynek na dwie symetryczne części.

Obraz
Obraz

W jej wnętrzu, poniżej gruntu, znajduje się ogromna sala ze spłaszczoną kopułą z ogromnym otworem na szczycie, to tzw. okulus. Mi osobiście przypomina to typową kopułę rzymską.

Obraz

Ornamentyka sali nawiązuje do znanych ze starożytności łuków i arkad. Zapewne, twórcy chcieli w ten sposób podkreślić minioną cywilizację za pomocą kojarzących się nam ze starożytnością elementów.

Wokół zabudowań sanktuarium znajduje się kilka budynków o ciekawej konstrukcji. Domy nawiązują do znanych z Star Wars okrągłych wnętrz.

Obraz

Ich rzut przypomina koło, a cześć z nich jest zatopiona w gruncie. Schody licują się ze ścianami pomieszczenia. Jakby całe wnętrze domu znajdowało się w tzw. duszy schodów.

Obraz

DATHOMIRA

Prędzej czy później trafimy na rodzimą planetę Dartha Maula, czyli Dathomirę. Tutaj również jako Cal poszukujemy ruin Zeffo. Odnalezione zabudowania jednak odbiegają od smukłych linii sanktuarium na Bogano.

Świątynia odnaleziona na Dathomirze jest w większości wykuta w skale. Charakteryzuje się ostrymi liniami oraz strzelistością.

Wszystkie łuki, arkady i łączenia nadają zabudowaniom strzelistości. Widz ma wrażenie podniosłości, jaką wywoływały gotyckie kaplice.

Obraz

Na screenie powyżej widać również pięknie poprowadzoną od samego fundamentu archiwoltę nad głównymi drzwiami. Nadaje ona smukłości całości.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Większość elementów jest względem siebie symetryczna, urozmaicona jedynie rzeźbami przedstawiającymi czcicieli Zeffo oraz konarami roślinności.

Obraz

Mi osobiście, główna sala (to okrągłe podwyższenie otoczone przepaścią) przypomina zupełnie inną grę i budynek. Widząc rozkład sali na myśli przyszła mi jedna z sal Cesarzowej Czasu z gry Prince of Persia: Warrior Within.

KASHYYYK ORAZ ZEFFO

W czasie swojej podróży Cal trafi również na rodzimą planetę wookiech, czyli Kashyyyk. Tutaj także znajdzie ślady życia Zeffo.

Obraz

Większość lokacji stanowią jednak zabudowania Imperium, bądź niewyrafinowane budowle wookiech. Większe wrażenie robi jedynie litografia obrazująca ogromne drzewo.

Obraz

Litografia swoimi liniami i wykonaniem przypomina mi nieco styl art-deco, ale może to być daleko idąca nadinterpretacja.

W czasie podróży trafimy również na plenetę Zeffo, na której toczone są prace archeologiczne Imperium. To właśnie tutaj znajdują się najbardziej eleganckie struktury wzniesione przez tę cywilizację.

Obraz

Oczywiście, całość w jakiś sposób nawiązuje do świątyń, jakie udało się zbadać na Bogano i Dathomirze. Można znaleźć liczne arkady, łuki, portale oraz płaskie kopuły, jak na poprzednich planetach.

Obraz
Obraz

Ale w wersji planety Zeffo są to struktury bardziej wysmakowane, o bardziej wzniosłych liniach oraz większym rozmiarze. Świątynie są wielopoziomowe, co świadczy o wyższym statusie. IMPERIALNY RETRO-FUTURYZM

Jak pisałem wcześniej, twórcy filmów określali zabudowę jako retro-futurystczną. Proste metalowe linie, materiały o zbliżonej fakturze wymieszane z kontrastującymi kolorami i geometrycznymi wzorami.

Obraz

W czasie gry trafimy właśnie i w takie miejsca, które fanom gwiezdnych wojen przypadną do gustu. Na szczęście dla mnie, nie ma takich miejsc dużo. Tworzą one charakterystyczne przerywniki między kolejnymi obszarami, kiedy można badać grobowce.

Obraz

Pomimo całego uwielbienia dla Star Wars, gdybyśmy w czasie gry podążali ciągle tymi samymi metalowymi korytarzami, to wkładałaby się nuda. A tak jest to ładnie wymieszane i sprawia dużo radości podczas odkrywania zupełnie różniących się od siebie lokacji.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)