43806 - tyle pozycji liczy lista wszystkich gier w historii

43806 - tyle pozycji liczy lista wszystkich gier w historii
marcindmjqtx

21.04.2014 12:34, aktual.: 05.01.2016 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ze wstydem przyznam, że nie grałem w każdą.

Przed weekendem rozmawialiśmy o tej liście w redakcji i stanęło na tym, że o niej nie piszemy - bo udało nam się znaleźć pozycje, których na niej nie ma, co sprawia, że trudno mówić o kompletnym zestawieniu. Teraz jednak trwają święta, w branży nic się nie dzieje, a lista jest mimo wszystko niezwykła. No i autor na bieżąco ma ją aktualizować, dlatego warto śledzić postęp jego prac.

Niejaki Data_Baser postawił sobie za punkt honoru, by skompilować listę wszystkich gier, które się ukazały. Nie tylko pecetowych i konsolowych, ale i tych, które skatalogować i wyszperać trudniej - przeglądarkowych czy mobilnych. Efektem jest obszerny spis zawierający blisko 44 tysięcy pozycji.

Podawanie jakichkolwiek przykładów z listy nie ma sensu, skoro jest na niej WSZYSTKO (prawie), za to łatwiej wskazać to, czego nie ma. Ja na przykład nie widzę polskiego Gorky 17, które na Zachodzie wyszło jako Odium. To ciekawe, bo znacznie mniej znana poza Polską przygodówka Kajko i Kokosz z 1994 jest na niej obecna, podobnie jak Sołtys czy Franko: The Crazy Revenge. Jak zauważył w komentarzu impact, Odium jest na liście - ctrl+F nie zdało egzaminu z powodu dziwnego zapisu nazwy tej gry (odi?um). Lepiej już dam sobie spokój z punktowaniem twórcy, zresztą czytelnicy w komentarzach na zachodnich stronach znajdują braki głównie wśród naprawdę niszowych gier. Ktoś się pokusi o typ, którego nie ma na liście?

Dla autora niskie ukłony. To wcale nie jest nikomu nieprzydatna praca. Gry jako młode medium muszą tworzyć fundamenty i katalogować swoją historię. Ta lista to ważny krok na drodze do tego.

PS Swoją drogą, polecam blog Baja - autor podjął się ambitnego zadania zrobienia materiałów wideo o 1001 ważnych grach i na razie nieźle mu idzie.

Marcin Kosman

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)