5 najdroższych kart Pokemon w historii. Są warte fortunę

Karty Pokemon
Karty Pokemon
Źródło zdjęć: © Getty Images | John Keeble

22.07.2022 17:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Karty Pokemon mogą kosztować prawdziwą fortunę. Najdroższe okazy są sprzedawane za równowartość milionów złotych. Większość spośród najbardziej wartościowych kart Pokemon to egzemplarze ze specjalnych edycji, ale nie wszystkie.

Karty Pokemon to nie tylko narzędzie do grania w przyjemną karciankę opartą o jedną z najpopularniejszych serii gier na świecie. To także przedmioty, w które można zainwestować spore pieniądze, wierząc przy tym, że w przyszłości uda się je spieniężyć i nieźle przy tym zarobić.

Karty Pokemon wykorzystuje się do grania w Pokemon Trading Card Game - bardzo popularną grę karcianą, która zadebiutowała w 1996 roku (w USA w 2003 roku). Wiedząc, jak duży sukces odniosła marka Pokemon, można się spodziewać, że podobnie było w przypadku gry karcianej. Przez lata wydano wiele serii kart, a niektóre z egzemplarzy okazały się być bardzo wartościowe. Oto lista pięciu najdroższych kart Pokemon w historii.

5. Kangaskhan Family Event Trophy - 150 tys. dolarów

Kangaskhan Family Event Trophy
Kangaskhan Family Event Trophy© PSA

Piąta najdroższa karta Pokemon w historii przedstawia Kangaskhana w specjalnej wersji. Na grafice widzimy samego Pokemona z dzieckiem w torbie, a postać otoczona jest licznymi hologramami. Ta wydana w 1998 roku karta mogła zostać zdobyta jedynie podczas specjalnego turnieju organizowanego w Japonii.

Turniej był o tyle wyjątkowy, że uczestniczyć w nim musiał zarówno rodzic, jak i jego dziecko. Na rynek trafiło tylko 11 kart Kangaskhan Family Event Trophy. W 2020 jedna z nich została sprzedana za 150 tys. dolarów, czyli blisko 700 tys. złotych.

4. Ishihara GX Promo - 247,23 tys. dolarów

Black Star Ishihara Signed GX Promo Card
Black Star Ishihara Signed GX Promo Card© PSA

247,23 tys. dolarów, czyli ponad 1,1 miliona złotych zapłacono za nietypową kartę przedstawiającą prezesa The Pokemon Company. Dodatkowej wartości dodawał jej autograf Tsunekazu Ishihary. Te unikalne karty w 2017 otrzymali tylko pracownicy wspomnianej firmy, a jedna z nich została sprzedana w 2021 roku za tę zawrotną kwote.

3. Blastoise Wizards of the Coast Presentation Galaxy Star Holo - 360 tys. dolarów

Blastoise Wizards of the Coast Presentation Galaxy Star Holo
Blastoise Wizards of the Coast Presentation Galaxy Star Holo© PSA

Kolejną kartą z 1998 roku na liście jest ta, która prezentuje Blastoise'a w nietypowej edycji. Egzemplarz ten odkryto dopiero w 2021 roku. Karta prezentuje wodnego Pokemona, a jej wyjątkowość polega na tym, że była ona dopiero konceptem tego, jak Pokemon TCG będzie się prezentować w finalnym nakładzie.

Jest to jedna z najstarszych kart Pokemon (przynajmniej wydania amerykańskiego) na świecie. Jej wyjątkowość polega też na tym, że na rewersie znajduje się grafika z gry Magic The Gathering.

2. Charizard 1st Edition Shadowless Base Set - 420 tys. dolarów

Charizard 1st Edition Shadowless Base Set
Charizard 1st Edition Shadowless Base Set© PSA

Na drugiej najdroższej karcie Pokemon w historii znalazł się Charizard. Jest to egzemplarz z pierwszej edycji, w której pod Pokemonem nie znajdował się cień - w późniejszych wydaniach zostało to zmienione.

Charizard był kilkukrotnie kupowany za bajońskie sumy. W 2020 roku kartę Charizarda kupił raper Logic za 226 tys. dolarów. Niedługo potem za podobną kartę zapłacono 350 tys. dolarów, kilka godzin później rekordową cenę podbito aż do 369 tys. dolarów. Najwyższą wartość za tę karte Charizarda zapłacono jednak w marcu 2022 roku, kiedy na aukcji PWCC zapłacono za nią aż 420 tys. dolarów, czyli blisko 2 miliony złotych.

1. Illustrator CoroCoro Comics Promo (Pikachu Illustrator Card) - 6 mln dolarów

Pikachu Illustrator Card
Pikachu Illustrator Card© PSA

Wydana w 1998 roku na potrzeby konkursu organizowanego przez CoroCoro karta prezentująca Pikachu rysującego inne Pokemony stała się najdroższą kartą w historii. W ciągu ostatnich kilku lat sprzedawała się ona w różnych cenach, oscylujących wokół 200 tys. dolarów.

W roku 2020 jeden z egzemplarzy sprzedał się za 250 tys. dolarów. Rok później, cena malującego Pikachu osiągnęła 375 tys. dolarów. Ale to dopiero początek serii rekordów.

W lutym 2022 roku Pikachu Ilustrator Card został sprzedany za 900 tys. dolarów. Absolutny rekord został jednak pobity, gdy kartę w idealnym stanie kupił Logan Paul. Zapłacił on za nią aż 6 milionów dolarów, czyli blisko 28 milionów złotych.

Karol Kołtowski, dziennikarz Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)