The Medium. Bestia z Wadowic i 8 gwiazdek znikną z gry, mówi nam Bloober Team

The Medium
The Medium
Barnaba Siegel

01.02.2021 13:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdecydowanym sukcesem okazał się thriller The Medium od Bloober Team. Krytycy i gracze zwrócili uwagę na nowatorską mechaniką gry i cudne obrazki z Krakowa z lat 90., ale parę osób wychwyciło też dwa kontrowersyjne żarty.

"'The Medium' wciąga historią i hipnotyzuje muzyką" - pisał w naszej recenzji Paweł Hekman, wystawiając ocenę 4/5. Chociaż zagranicą zdarzyło się kilka gorszych not, przeważają te zdecydowanie chwalące produkcję Bloober Team.

Krakowska firma zaistniała mocniej na mapie polskiego gamedevu wraz z premierą znakomitego horroru "Layers of Fear" w 2016 roku. Od tego czasu wydali jego sequel, intrygującego "Observera" (z cyberpunkową wizji Krakowa) oraz "Blair Witch" na licencji kultowej serii horrorów "Blair Witch Project".

"The Medium" to kolejny, duży krok naprzód. Na przez sam fakt bycia nową grą utytułowanego studia, ale przez ścisłą współpracę z Microsoftem. A jej efektem jest to, że konsolowa wersja dostępna jest tylko na Xboksa. I jest to też jeden z pierwszych tytułów globalnie, przygotowanych z myślą o nowej generacji konsol.

Duża premiera, duże zainteresowanie, świetne oceny oraz sprzedaż, która w 24 godziny zwróciła Blooberowi koszty produkcji - 12 mln dolarów, czyli ok. 45. mln złotych. W sieci pojawiło się sporo pozytywnych komentarzy czy głosów chwalących studio za faktycznie piękne oddanie polskich realiów z lat 90.

Ale czujni gracze wypatrzyli też dwa żarty, umieszczone na początku gry - a konkretnie przed wejściem do ośrodka wypoczynkowego Niwa. Jak wiadomo, ukryte dowcipy to stara tradycja. Ale komentujący na Twitterze czy Facebooku byli nimi raczej zaskoczeni.

  • The Medium - easter egg
  • The Medium - easter egg
[1/2] The Medium - easter eggŹródło zdjęć: © Polygamia.pl

Na pierwszym obrazku widać (choć fakt, że to detal dla uważnych) słynne osiem gwiazdek, znane z protestów Strajku Kobiet. Na drugim napis "Bestia z Wadowic" - to tytuł starego (satyrycznego?) filmiku z YouTube'a, w którym zestaw zlepionych materiałów miał sugerować, że Jan Paweł II jest seryjnym mordercą.

O ile widok napisów puszczających oczko do gracza nie jest niczym nowym, nawet jeśli nawiązują one do gorących spraw bieżących (słynny napis "Innocent" w "Duke Nukem 3D", nawiązujący do głośnej w połowie lat 90. sprawy O.J. Simpsona), tak tu czuć było po komentarzach w sieci raczej zdziwienie. Zwłaszcza dotyczące "Bestii".

Komentujący wskazywali też, że Bloober fundował produkcję gier i rozwój nie tylko z własnej kieszeni czy pieniędzy inwestorów, ale i dotacji z rządowego projektu GameINN (przy czym tu kwoty pochodzą z Funduszy Europejskich) czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co na to sama firma? Polygamia otrzymała taką informację:

Większość z nas w firmie dowiedziała się o tym fakcie z internetu. W Bloober Team pracuje ponad 100 osób - o różnych poglądach politycznych czy religijnych. Jako firma mamy zasadę tolerancji w stosunku do wszystkich bez względu na ich spojrzenie na świat i nie bawimy się w politykę. Błąd zostanie naprawiony w kolejnym updacie.

Piotr Babieno, CEO Bloober Team

Oburzeni zobaczą zatem "wyczyszczoną" wersję gry. Przypomnijmy, że "The Medium" ukazało się 28 stycznia 2021 na PC i Xboksa Series X. Od dnia premiery gra dostępna jest na obie platformy w abonamencie Xbox Game Pass.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)