The Medium. Bestia z Wadowic i 8 gwiazdek znikną z gry, mówi nam Bloober Team

Strona głównaThe Medium. Bestia z Wadowic i 8 gwiazdek znikną z gry, mówi nam Bloober Team
01.02.2021 13:06
The Medium
The Medium

Zdecydowanym sukcesem okazał się thriller The Medium od Bloober Team. Krytycy i gracze zwrócili uwagę na nowatorską mechaniką gry i cudne obrazki z Krakowa z lat 90., ale parę osób wychwyciło też dwa kontrowersyjne żarty.

bETYJaqd

"'The Medium' wciąga historią i hipnotyzuje muzyką" - pisał w naszej recenzji Paweł Hekman, wystawiając ocenę 4/5. Chociaż zagranicą zdarzyło się kilka gorszych not, przeważają te zdecydowanie chwalące produkcję Bloober Team.

Krakowska firma zaistniała mocniej na mapie polskiego gamedevu wraz z premierą znakomitego horroru "Layers of Fear" w 2016 roku. Od tego czasu wydali jego sequel, intrygującego "Observera" (z cyberpunkową wizji Krakowa) oraz "Blair Witch" na licencji kultowej serii horrorów "Blair Witch Project".

Szef Bloobera o The Medium i branży. "Są studia z pomysłami i jest patologia"
Szef Bloobera o The Medium i branży. "Są studia z pomysłami i jest patologia"
bETYJaqf

"The Medium" to kolejny, duży krok naprzód. Na przez sam fakt bycia nową grą utytułowanego studia, ale przez ścisłą współpracę z Microsoftem. A jej efektem jest to, że konsolowa wersja dostępna jest tylko na Xboksa. I jest to też jeden z pierwszych tytułów globalnie, przygotowanych z myślą o nowej generacji konsol.

Duża premiera, duże zainteresowanie, świetne oceny oraz sprzedaż, która w 24 godziny zwróciła Blooberowi koszty produkcji - 12 mln dolarów, czyli ok. 45. mln złotych. W sieci pojawiło się sporo pozytywnych komentarzy czy głosów chwalących studio za faktycznie piękne oddanie polskich realiów z lat 90.

Ale czujni gracze wypatrzyli też dwa żarty, umieszczone na początku gry - a konkretnie przed wejściem do ośrodka wypoczynkowego Niwa. Jak wiadomo, ukryte dowcipy to stara tradycja. Ale komentujący na Twitterze czy Facebooku byli nimi raczej zaskoczeni.

  • The Medium - easter egg
  • The Medium - easter egg
Źródło zdjęć: © Polygamia.pl
[1/2]
The Medium - easter egg

Na pierwszym obrazku widać (choć fakt, że to detal dla uważnych) słynne osiem gwiazdek, znane z protestów Strajku Kobiet. Na drugim napis "Bestia z Wadowic" - to tytuł starego (satyrycznego?) filmiku z YouTube'a, w którym zestaw zlepionych materiałów miał sugerować, że Jan Paweł II jest seryjnym mordercą.

bETYJaql

O ile widok napisów puszczających oczko do gracza nie jest niczym nowym, nawet jeśli nawiązują one do gorących spraw bieżących (słynny napis "Innocent" w "Duke Nukem 3D", nawiązujący do głośnej w połowie lat 90. sprawy O.J. Simpsona), tak tu czuć było po komentarzach w sieci raczej zdziwienie. Zwłaszcza dotyczące "Bestii".

Komentujący wskazywali też, że Bloober fundował produkcję gier i rozwój nie tylko z własnej kieszeni czy pieniędzy inwestorów, ale i dotacji z rządowego projektu GameINN (przy czym tu kwoty pochodzą z Funduszy Europejskich) czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co na to sama firma? Polygamia otrzymała taką informację:

Większość z nas w firmie dowiedziała się o tym fakcie z internetu. W Bloober Team pracuje ponad 100 osób - o różnych poglądach politycznych czy religijnych. Jako firma mamy zasadę tolerancji w stosunku do wszystkich bez względu na ich spojrzenie na świat i nie bawimy się w politykę. Błąd zostanie naprawiony w kolejnym updacie.

Piotr Babieno, CEO Bloober Team

Oburzeni zobaczą zatem "wyczyszczoną" wersję gry. Przypomnijmy, że "The Medium" ukazało się 28 stycznia 2021 na PC i Xboksa Series X. Od dnia premiery gra dostępna jest na obie platformy w abonamencie Xbox Game Pass.

Udostępnij:
bETYJaqp
Komentarze (120)
bETYJarb