Mass Effect: Legendary Edition to zmarnowana szansa na promocję tolerancji [Felieton]

Bez nowej zawartości, bez naprawiania starych błędów. Zapowiedź Mass Effect: Legendary Edition miała być świętem graczy, a już na dzień dobry rozczarowuje brakiem odwagi ze strony BioWare.

Mass Effect
Mass Effect
Adam Bednarek

03.02.2021 18:01

"Mass Effect" powraca. Już 14 maja zagramy w remaster pierwszej części na PC, PS4, Xbox One, a także PS5 i XSX w ramach wstecznej kompatybilności. W skład "Mass Effect: Legendary Edition" poza całą trylogią w zestawie znajdą się wszystkie DLC i komiksy Genesis. Niestety - na nową zawartość nie ma co liczyć. Również nie zobaczymy tej wyciętej. A tu w szczególności było czego się domagać. 

Mass Effect 2 wyciął LGBT+

EA i BioWare dołożyło swoją cegiełkę do znormalizowania wątków LGBT+ w grach - za co dostało im się po uszach, jak po premierze "Dragon Age: Inkwizycja". Ale nie da się ukryć, że można było zrobić więcej. Albo po prostu... nie usuwać tego, co już zrobiono.

Aleksandra Olszar, autorka fanpage'a 6 kolorów gier wideo przypomniała, że w odświeżonej trylogii "panseksualna Jack pozostanie hetero, podobnie Tali, Jacob, Thane, Miranda i inne postacie z ME2". Mimo że w oryginale sesje dialogowe były nagrane, pliki znalazły się na płycie z grą - ale już nie w samej grze. 

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w przypadku oryginalnego wydania "Mass Effect 2" BioWare wycofało się ze swoich zamiarów poszerzenia wachlarza związków ponad te heteroseksualne. Wszystko po krytyce konserwatywnej stacji Fox News - co przyznała niedawna scenarzystka gry. 

BioWare musiało być świadome problemu, bo po premierze "Mass Effect 2" środowiska LGBT+ krytykowały twórców za pominięcie homo czy biseksualnych opcji. 

A to nie jest tak, że autorzy zawsze byli głusi na głosy społeczności. Przykład? Gdy w "Andromedzie" grało się jako gej, nie dało się romansować z żadnym towarzyszem broni. Dodatkowo homoseksualny Ryder nie miał jak wbić trofeum za ukończenie trzech romansów. Po głosach oburzenia zdecydowano się poprawić niedopatrzenia. 

Błąd, który można było naprawić

Trudno nie doceniać roli, jaką BioWare odegrało w dostrzeżeniu graczy LGBT+ i wzięciu pod uwagę mniejszości wśród wirtualnych bohaterów. Ale w przypadku "Mass Effect" nie zawsze tak było. Dziś rzeczywistość jest inna, a odświeżona trylogia to idealna okazja do naprawienia błędu. 

Tłumaczenie twórców jest takie: odrestaurowanie elementów, które nie znalazły się w oryginale, wymagałoby zbyt dużych nakładów pracy i wykraczałoby poza założenia remastera.

Pamiętając powody, dla których postawiono na postaci hetero w pierwszych częściach trylogii, trudno mówić o tym, że wgranie pierwotnie nagranych dialogów było dodatkową zawartością. 

Wręcz przeciwnie - byłoby czymś w rodzaju zadośćuczynienia. Logicznym byłoby więc oczekiwać, że BioWare mając jeszcze większe doświadczenie z tworzeniem postaci LGBT+ przy okazji remastera nadrobi zaległości. 

Autocenzura?

Tymczasem mamy do czynienia z kolejnym przykładem autocenzury. Albo, co równie złe, celowego lenistwa: "Wiemy, że to dla was ważne, ale oj tam, oj tam - szkoda nam czasu, terminy gonią, zresztą i tak kupicie". 

Poszedłbym nawet krok dalej i nazwał zachowanie BioWare "dziaderstwem" w stylu Jerzego Owsiaka. Niby sojusznicy, ale kiedy naprawdę można wspomóc i dokonać czegoś przełomowego, z nieznanych powodów odwagi zabrakło. Bo przecież tu nie chodzi tylko o jakąś błahą dodatkową opcję czy skórkę od broni, ale pokazanie światu, że tak - nieheteroseksualne związki istnieją i są całkiem normalne.

Znamienne, że jeśli uznamy ruch BioWare za pewną formę autocenzury, całość zbiega się z wydarzeniami z polskiego podwórka. 

W "The Medium" mieliśmy do czynienia z małym politycznym manifestem, który bardzo szybko został wykryty i usunięty. Oczywiście forma jest znacznie mniej poważna i rozbudowana niż w przypadku wątków homo lub biseksualnych, ale i tak całość da się sprowadzić do jednego mianownika. Firma chowa głowę w piasek, ucieka od polityki - co jest niemożliwe - i nie chce nikogo zdenerwować. 

Dla mnie to znak, że mainstream zaczyna traktować gry jako normalną gałąź kultury, której wolno się wypowiadać na bieżące tematy i zajmować stanowisko w sprawach politycznych i społecznych

Okazuje się, że o ile mainstream otwiera się na takie tematy, tak mainstreamowym twórcom czasami tej odwagi brakuje. Bardziej niż własne zdanie liczy się ucieczka przed burzą w komentarzach czy reakcjami inwestorów. 

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościmass effectbioware
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.