Gry w edukacji. Polacy coś o tym wiedzą
Polski rząd kontynuuje gamingową ofensywę, której głównym celem jest edukacja poprzez gry. Doskonałym świadectwem realizowania tej polityki jest polska gra This War of Mine, która nie dość, że trafiła do kanonu lektur szkolnych, to jeszcze służy nauczycielom jako materiał do prowadzenia lekcji z młodzieżą. Sama produkcja jest dostępna całkowicie za darmo, a pobrać ją możemy z rządowej strony.
Pierwszy etap "Chrobry: Historia sprzed 1000 lat"
Okazuje się, że gra This War of Mine nie będzie osamotniona w swojej misji; polskie BTC Studios zamierza wydać grę strategiczną Chrobry: Historia sprzed 1000 lat. W realizacji tego celu pomoże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które udzieliło dofinansowania w wysokości 120 tys. złotych, w ramach Funduszu Promocji Kultury. Pierwszy etap rozwoju gry Chrobry: Historia sprzed 1000 lat został wyceniony na 151 tys. złotych.
Wartość przedmiotowego etapu projektu to 151.250 zł i obejmuje on wykonanie analizy historycznej i rynkowej, sformułowanie koncepcji gameplay i mechanik gry, ewaluacji systemu rozgrywki i obszaru symboliki historycznej oraz stworzenia assetów graficznych celem przygotowania roboczych makiet UI i referencyjnych grafik mających na celu zaprezentowanie identyfikacji wizualnej gry.
Pierwszy efektów należy się spodziewać do końca bieżącego roku. Tytuł zdradza, że tematyka tego projektu będzie związana z kluczowymi wydarzeniami polskiej historii. Docelowo gra ma pobudzać wyobraźnie historyczną i "realizować założenia współczesnego patriotyzmu" w nowoczesnym wydaniu, gdzie rozrywka spotyka edukację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takich gier jest więcej
Jeśli chodzi o ubieranie w cyfrowe szaty gier komputerowych o polskiej historii, to na uwagę zasługuje również Gra Szyfrów od studia Chronospace, pokazująca wojnę polsko-bolszewicką, gdzie jednym z głównych zadań jest unieszkodliwienie bolszewickiego pociągu pancernego.