11 bit studios potwierdza. This War of Mine wpisane na listę lektur

11 bit studios potwierdza. This War of Mine wpisane na listę lektur

11 bit studios potwierdza. This War of Mine wpisane na listę lektur
18.06.2020 11:12, aktualizacja: 18.06.2020 17:15

Pierwsza taka sytuacja w historii.

I stało się. Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, premier Mateusz Morawiecki odwiedził 11 bit studios, gdzie ogłosił, że gra "This War of Mine" trafi na listę lektur dodatkowych. Wczoraj twórcy milczeli, ale dziś piszą tak:

"This War of Mine stawia milowy krok w kierunku celu, jakim jest uznanie gier za dzieła kultury. Pełna dylematów moralnych historia cywili walczących o przetrwanie podczas konfliktu zbrojnego, w sugestywny sposób opowiada o okropnościach wojny, ludzkich mękach i ciężarze, jaki na swych barkach dzwigają stający w obliczu zagrożenia życia. Tytuł, chwalony przez The New York Times, Washington Post, Die Welt, The Guardian i inne prestiżowe media na całym świecie, przeciera szlaki wszystkim twórcom gier, stając się oficjalną lekturą dla uczniów szkół średnich w Polsce.

Prezes zarządu 11 bit studios Grzegorz Miechowski, zgadzając się z Premierem Morawieckim, mówi: - Gry bez wątpienia są dziełem kultury. Nowoczesnym, naturalnym i atrakcyjnym dla młodego odbiorcy, ponieważ operują językiem natychmiastowo dla niego zrozumiałym. I tym językiem gry mogą opowiadać o wszystkim - emocjach, prawdzie, walce dobra ze złem, cierpieniu i wreszcie samej istocie ludzkości. Pod tym względem gry są podobne do literatury, jednak używają wspomnianego języka interakcji. Oczywiście, wykorzystywano je już w edukacji, do nauczania matematykii, chemii czy rozwijania zdolności poznawczych, ale nie sądzę, by jakakolwiek została ofijcalnie włączona do programu nauczania na poziomie ogólnokrajowym. Jestem dumny z faktu, że to właśnie produkcja 11 bit studios dołoży swoją cegiełkę do rozwoju edukacji i kultury w naszym kraju. To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie.

This War of Mine ma zostać umieszczone na liście lektur szkolnych dla uczniów szkół średnich w Polsce począwszy od roku szkolnego 2020/2021. Będzie lekturą przeznaczoną dla osób pełnoletnich, ponieważ produkt w większości krajów, w których jest dostępny, klasyfikowany jest w kategorii “od 18 lat” ze względu na poruszaną tematykę. Włączenie gry do spisu lektur nie byłoby możliwe bez oficjalnego wsparcia Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Edukacji. Gra będzie polecana do nauczania przedmiotów humanistycznych: socjologii, etyki, filozofii, historii, i dostępna dla wszystkich polskich szkół średnich bez dodatkowych kosztów".

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)