Minecraft bawi, Minecraft uczy, ale też sieje propagandę. Niezwykle popularny tytuł od Microsoftu nie umknął uwadze rosyjskich graczy. Ci postanowili odtworzyć w grze bitwę o Sołedar z początku stycznia 2022 r., a efekty tego przedsięwzięcia udostępniono na platformie VKontakte. Istnieje nawet specjalny, stworzony przez Rosjan samouczek dla graczy Minecrafta.
Ten zaś pokazuje użytkownikom, jak zbudować maszt z rosyjską flagą, powiewającą nad nielegalnie zaanektowanym Ługańskiem. Wszystko okraszone hasłem "Chwała Rosji". Symbolem zrzeszającym rosyjskich graczy stała się litera "Z", czyli symbol wojsk agresora.
Rosyjska propaganda ramię w ramię z grami wideo
"Świat gier jest platformą, która może wpływać na opinię publiczną i docierać do odbiorców, zwłaszcza młodych grup" - powiedziała dziennikarzom The New York Times badaczka Tanya Bekker z firmy ActiveFence.
Remnant 2 - czy to faktycznie wakacyjny hit?
Rosja chętnie sięga po gry wideo, ponieważ jest to szansa na usprawiedliwienie agresji w oczach zachodniego odbiorcy. Putin zdaje sobie sprawę z "potencjału", jaki pod tym względem drzemie w wirtualnej rozrywce. W jego ocenie gry wideo mogą się sprawdzić jako narzędzie wpajania wartości i jednocześnie sugeruje, że "powinny znajdować się na przecięciu sztuki i edukacji".
Motyw zwycięskiej armii ZSRR fundamentem propagandy
Ukraińska firma konsultingowa Molfar, analizująca zagrożenia internetowe, sklasyfikowała kilkanaście przypadków prokremlowskiej propagandy w Minecraft, Roblox, World of Tanks, World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare i War Thunder. Fundamentem propagandy w prawie każdym przypadku jest wychwalanie zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami, co wykorzystywane jest przez Putina i jego doradców do budowania poparcia dla trwającej dziś wojny ("walka z nazistowskim rządem z Kijowa").
Microsoft zauważył problem
Gigant z Redmond dostrzega problem. Brad Smith odniósł się w trakcie World Economy Summit do głośnego wycieku tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, które to wyciekły za pośrednictwem aplikacji Discord; chodzi o serwer poświęcony grze Minecraft. Poinformował, że zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe zauważył wzmożone wysiłki Grupy Wagnera i rosyjskiego wywiadu, by przeniknąć do struktur graczy.
Nie tylko Rosja. Iran tworzy własne Call of Duty
"Zemsta" irańskiej firmy Kosar3D - oto nadchodząca gra komputerowa Revenge, będąca odpowiedzią na Call of Duty. W toku rozgrywki pokonamy armię amerykańską, będziemy odpierać ataki NATO, a wszystko w ramach "sojuszu wojskowego Iranu i Rosji". Co ciekawe, jedna z początkowych sekwencji gry zabierze graczy do tajnego amerykańskiego laboratorium, gdzie prowadzone są badanie nad wirusem, który zmienia ukraińskich żołnierzy w zombie.
źródło: pap.pl, polygamia.pl