Microsoft nie panuje nad Minecraftem. Rosjanie sieją tam propagandę
Gry wideo stały się narzędziem do szerzenia rosyjskiej propagandy. Takie produkcje jak Minecraft, Roblox, World of Tanks czy War Thunder są wykorzystywane w celu usprawiedliwienia rosyjskiej agresji na Ukrainę, co trafia do młodszych, mniej świadomych odbiorców - stwierdził amerykański The New York Times w swojej analizie.
31.07.2023 | aktual.: 24.01.2024 17:19
Minecraft bawi, Minecraft uczy, ale też sieje propagandę. Niezwykle popularny tytuł od Microsoftu nie umknął uwadze rosyjskich graczy. Ci postanowili odtworzyć w grze bitwę o Sołedar z początku stycznia 2022 r., a efekty tego przedsięwzięcia udostępniono na platformie VKontakte. Istnieje nawet specjalny, stworzony przez Rosjan samouczek dla graczy Minecrafta.
Ten zaś pokazuje użytkownikom, jak zbudować maszt z rosyjską flagą, powiewającą nad nielegalnie zaanektowanym Ługańskiem. Wszystko okraszone hasłem "Chwała Rosji". Symbolem zrzeszającym rosyjskich graczy stała się litera "Z", czyli symbol wojsk agresora.
Rosyjska propaganda ramię w ramię z grami wideo
"Świat gier jest platformą, która może wpływać na opinię publiczną i docierać do odbiorców, zwłaszcza młodych grup" - powiedziała dziennikarzom The New York Times badaczka Tanya Bekker z firmy ActiveFence.
Rosja chętnie sięga po gry wideo, ponieważ jest to szansa na usprawiedliwienie agresji w oczach zachodniego odbiorcy. Putin zdaje sobie sprawę z "potencjału", jaki pod tym względem drzemie w wirtualnej rozrywce. W jego ocenie gry wideo mogą się sprawdzić jako narzędzie wpajania wartości i jednocześnie sugeruje, że "powinny znajdować się na przecięciu sztuki i edukacji".
Motyw zwycięskiej armii ZSRR fundamentem propagandy
Ukraińska firma konsultingowa Molfar, analizująca zagrożenia internetowe, sklasyfikowała kilkanaście przypadków prokremlowskiej propagandy w Minecraft, Roblox, World of Tanks, World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare i War Thunder. Fundamentem propagandy w prawie każdym przypadku jest wychwalanie zwycięstwa ZSRR nad nazistowskimi Niemcami, co wykorzystywane jest przez Putina i jego doradców do budowania poparcia dla trwającej dziś wojny ("walka z nazistowskim rządem z Kijowa").
Microsoft zauważył problem
Gigant z Redmond dostrzega problem. Brad Smith odniósł się w trakcie World Economy Summit do głośnego wycieku tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu, które to wyciekły za pośrednictwem aplikacji Discord; chodzi o serwer poświęcony grze Minecraft. Poinformował, że zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe zauważył wzmożone wysiłki Grupy Wagnera i rosyjskiego wywiadu, by przeniknąć do struktur graczy.
Nie tylko Rosja. Iran tworzy własne Call of Duty
"Zemsta" irańskiej firmy Kosar3D - oto nadchodząca gra komputerowa Revenge, będąca odpowiedzią na Call of Duty. W toku rozgrywki pokonamy armię amerykańską, będziemy odpierać ataki NATO, a wszystko w ramach "sojuszu wojskowego Iranu i Rosji". Co ciekawe, jedna z początkowych sekwencji gry zabierze graczy do tajnego amerykańskiego laboratorium, gdzie prowadzone są badanie nad wirusem, który zmienia ukraińskich żołnierzy w zombie.
Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii
źródło: pap.pl, polygamia.pl