Mapa w CS:GO pokazuje Rosjanom prawdę o wojnie. Tak omija się cenzurę

Redakcja fińskiej gazety Helsingin Sanomat stworzyła mapę w CS:GO, która obnaża przed Rosjanami prawdę o wojnie w Ukrainie. W specjalnym pomieszczeniu umieszczane są prawdziwe informacje na temat rosyjskiej agresji i skali terroru.

de_voyna
de_voyna
Źródło zdjęć: © Steam

04.05.2023 13:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

3 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Wolności Prasy. Są jednak kraje, w których cenzura oraz propaganda to rzeczy na porządku dziennym, a najlepszym przykład jest Rosja. Redakcja fińskiej gazety Helsingin Sanomat rzuca wyzwanie rosyjskiej cenzurze, wykorzystując do tego grę Counter-Strike: Global Offensive, niezwykle popularną w Rosji, dodajmy.

Na początku 2023 r. redakcja Helsingin Sanomat zleciła projektantom stworzenie mapy, która imituje wschodnioeuropejskie miasto. "de_voyna", bo o tym projekcie mówimy, sprawdza się jako grywalna arena, ale jest coś jeszcze: ten projekt przemyca informacje, do których Rosjanie dostępu nie mają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak to działa?

Sama nazwa mapy sporo podpowiada. W Rosji nie można mówić o wojnie, za to mówi się o "operacji specjalnej". Gdy w toku rozgrywki konkretny gracz ginie, to z pozycji wolnej kamery może przejść do pokoju, gdzie czekają informacje np. o masakrze w Buczy, komunikaty radiowe na temat rosyjskich zbrodni wojennych. Całość wymownie uzupełnia mapa, pokazująca obiekty cywilne zaatakowane przez rosyjskie wojska. Mapa została uruchomiona 2 maja 2023 r., ale już zyskuje rozgłos. W serwisie YouTube pojawiają się kolejne nagrania.

Rosyjska branża gier pogrążona w kryzysie

Zachodnie sankcje uderzają również w rosyjską branżę gier komputerowych. Receptą na zażegnanie kryzysu mają być nowe kierunki ekspansji czy próba opracowania krajowych odpowiedników zachodnich technologii a nawet całych firm.

Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.