Ujawnił dokumenty wojskowe na forum gry. Chciał jedynie zabłysnąć
Chciał zabłysnąć wiedzą, ale coś nie wyszło. Internauta ujawnił newralgiczną dokumentację wojskową, za opublikowanie której grozi do 10 lat więzienia.
19.01.2023 | aktual.: 20.01.2023 08:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niektórzy miłośnicy militariów wiele ryzykują, chcąc udowodnić swoją rację lub pochwalić się wiedzą. Na forum gry War Thunder już nie raz publikowano tajną dokumentację wojskową, za co grozi kara pozbawienia wolności (i to całkiem solidna).
Głośnym echem odbiło się zachowanie jednego gracza, który chciał za wszelką cenę udowodnić swoją rację, publikując przy tym ściśle tajną specyfikację francuskiego czołgu. Inny wziął pod lupę projekt brytyjskiego czołgu Challenger 2, ujawniając jednocześnie dokumentację wojskową. Do tego zacnego grona dołącza kolejny wirtuoz dyskrecji.
F-16 w roli głównej
War Thunder nie tylko czołgami stoi. W grze spotkamy również samoloty bojowe i o F-16 jest właśnie mowa. Na forum gry znajdziemy wątek zatytułowany "F-16 Fighting Falcon: History, Performance & Discussion" (swoją drogą jest to fenomenalna skarbnica wiedzy), w którym nieprzerwanie toczy się żywiołowa dyskusja.
Gracz, kryjący się za pseudonimem spacenavy90, podzielił się pewną ciekawostką – ciekawostką, która może kosztować pozbawieniem wolności nawet przez 10 lat.
Gracz poruszył kwestię wczesnych testów pocisków AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile), trybu radarowego TWS (Track While Scan) oraz panelu kontrolnego SCP w samolotach F-16. Swoje spostrzeżenia poparł oficjalną dokumentacją wojskową. Ta z kolei jest ściśle tajna, więc albo uzyskał do niej dostęp w sposób nielegalny, albo jest wysoko postawionym wojskowym, który zwyczajnie posiada dostęp do takich treści.
Internauta, po licznych apelach społeczności, usunął dokumentację i dodał, że w przyszłości zachowa większą ostrożność. W obliczu potencjalnej kary jest to całkowicie zrozumiałe: za nieuprawnione ujawnienie grozi do 10 lat więzienia lub wysoka grzywna (albo jedno i drugie).
F-16 chronią polskiego nieba
Sama maszyna F-16, mimo że ma już swoje lata, jest z powodzeniem wykorzystywana przez wiele państw, a Polska nie jest wyjątkiem. Na wyposażeniu naszej armii znajduje się 48 maszyn F-16 C/D Block 52+, a konkretnie: 36 jednomiejscowych F-16C Block 52+ oraz 12 dwumiejscowych F-16D Block 52+.
Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii