Hiszpański rząd chce zakazać loot boksów. Trwają konsultacje społeczne
Hiszpański rząd konsekwentnie pracuje nad ustawą, która ma uregulować kwestię popularnych loot boksów. Ministerstwo ds. konsumenckich zachęca obywateli, by wyrazili swoją opinię w tej sprawie, co pomoże znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
04.07.2022 10:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O loot boksach słów parę
Loot boksy są doskonale znane graczom na całym świecie. Są to wirtualne skrzynki, będące źródłem wirtualnych przedmiotów. Dostęp do nich można uzyskać za darmo, używając wirtualnych pieniędzy lub tych prawdziwych. Panuje tutaj duża losowość i nie jest tajemnicą, że niektórzy twórcy gier wykorzystują ją, by pośrednio zmusić gracza do dokonania mikropłatności za prawdziwą gotówkę, co ma zwiększyć szansę na wylosowanie ciekawego przedmiotu.
Niektóre rządy mówią wprost, że jest to hazard
Wspomniany czynnik losowości powoduje, że granica między hazardem zaciera się. Rządy poszczególny państw zauważyły ten problem już jakiś czas temu:
- Brytyjskie ministerstwo bierze pod lupę opisywane zjawisko. Komisja Hazardu stwierdziła, że zjawisko może prowadzić do uzależnień wśród dzieci
- Podobnie sprawy się mają w Niemczech
- Belgia i Holandia to kolejne państwa, które bacznie przyglądają się lootboksom. W grę wchodzą nawet kary finansowe
- Spór nie jest obcy francuskim graczom
- Do listy państw należy dołączyć Hiszpanię
Hiszpański rząd prowadzi konsultacje społeczne
Hiszpański rząd dąży do tego, aby utrudnić dostęp do mikropłatności nieletnim graczom. Tym sposobem, gracz chcący zdobyć loot boksy za prawdziwe pieniądze, musiałby okazać swój dowód tożsamości. Do tej pory nie istniały regulacje prawne, lecz jedynie zalecenia. Ustawa chce dodatkowo zmusić firmy implementujące takie rozwiązania w grach, by ujawniały one klarownych, dokładnych i czytelnych informacji na temat sposobu działania "skrzynkowych nagród". Obywatele Hiszpanii mogą zgłaszać swoje uwagi do dnia 23 lipca. Wystarczy wysłać e-mail.
Loot boksy to nie wszystko
W załączonym komunikacie znajduje się odnośnik do ustawy. Wynika z niej, że Ministerstwo ds. konsumenckich chce pójść znacznie dalej. Ograniczenia mają dotyczyć również reklam. Mowa o tych cyfrowych, jak i tych w świecie rzeczywistym. Spod zakazu mają być wyjęte serwisy branżowe. W myśl wstępnych założeń, reklamy loot boksów, kryptowalut i NFT będą mogły być emitowane w radio i telewizji wyłącznie w godzinach od 1:00 do 5:00 rano.
Przewidziano kary
Przewidziano również kary, w zależności od tego, jak poważne naruszenia miały miejsce. Drobne wykroczenia mają wiązać się z grzywną w wysokości do 25 tys. euro. Te poważniejsze będą kosztować do 3 mln euro, a nawet zamknięcie ośrodków, które takich naruszeń się dopuściło. Warto podkreślić jeszcze raz, że trwają konsultacje społeczne, więc ostateczny kształt regulacji może być znacznie inny, o ile regulacje zostaną w ogóle przyjęte.
Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii