Activision Blizzard "dotkliwie" ukarane. Za tę kwotę można kupić Passata B6

Potężna kara dotknęła Activision Blizzard. PEGI wymierzyło swoje ostrze sprawiedliwości w kierunku giganta branży. Nie jest to kwota, która mogłaby zatrząść fundamentami firmy.

Potężna kara
Potężna kara
Źródło zdjęć: © Polygamia

26.05.2023 11:24

Activision Blizzard zostało ukarane i to "sowicie". Wszystko sprowadza się do Diablo Immortal, czyli darmowej gry, w której występuje agresywny system mikropłatności. Znane są przypadki graczy, którzy wydali prawdziwą fortunę, niekiedy korzystając z oszczędności rodziców.

Jednym z wymogów europejskiego systemu PEGI, który przyznaje klasyfikacje wiekowe grom, jest poinformowanie o obecności lootboksów. Activision Blizzard najwidoczniej zapomniało o tym fakcie, stąd potężna kara.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ta kwota to w zasadzie nic dla giganta branży

Diablo Immortal zarabia krocie – darmowa produkcja wygenerowała 100 mln dolarów w 2 miesiące. Jeśli spodziewacie się, że kara od PEGI jest równie sowita, to oficjalny komunikat wyprowadzi was z błędu.

Obie gry zostały opublikowane w 2022 roku i chociaż zawierają płatne losowe przedmioty (takie jak skrzynki z łupami lub pakiety kart), nie zostało to ujawnione PEGI, gdy gry zostały zgłoszone do uzyskania licencji ratingowej.

Ponieważ jest to równoznaczne z naruszeniem zasad opisanych w Kodeksie Postępowania PEGI, Komitet ds. Egzekwowania PEGI ukarał obie firmy grzywną w wysokości 5000 €. Firmy podjęły również natychmiastowe działania w celu aktualizacji odpowiednich informacji o sklepach i materiałów marketingowych

PEGI

A więc 5 tys. euro kary, czyli około 20 tys. złotych. Za tę kwotę można kupić całkiem przyzwoitego wierzchowca w postaci Passata Jednak zatrzymajmy się na moment, bo w komunikacie napisano o dwóch grach. Dostało się również Hunt: Showdown Bounty Hunter — edycja limitowana, więc i Plaion musi uiścić taką samą kwotę.

Diablo Immortal to pay-to-win. Diablo 4 też?

Twórcy Diablo 4 deklarują, że nie będzie to gra pay-to-win, chociaż pewna forma mikropłatności występuje.

Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.