W Watch Dogs: Legion brakuje jednego ważnego budynku w stolicy Anglii

Londyn w Watch Dogs: Legion jest pięknym miejscem i pojawia się w nim wiele wspaniałych obiektów. Ale przyszłego symbolu Londynu w niej nie ma. Czyżby twórcy mrugali do nas okiem, twierdząc, że The Tulip nie powstanie?

Watch Dogs: Legion
Watch Dogs: Legion
Źródło zdjęć: © Archigame

24.11.2020 14:27

Akcja "Watch Dogs: Legion" osadzona jest gdzieś w trzeciej dekadzie XXI wieku. Oznacza to, że mamy okazję oglądać Londyn za jakieś 5-10 lat. W tej alternatywnej historii pojawia się wiele ikonicznych symboli Londynu. W panoramie miasta brakuje jednak projektu, który jeszcze nie został rozpoczęty, ale w czasie akcji gry powinien być ukończony - albo przynajmniej w trakcie budowy.

Budynek przypominający tulipana to The Tulip. Tego budynku brakuje w grze - Watch Dogs: Legion
Budynek przypominający tulipana to The Tulip. Tego budynku brakuje w grze - Watch Dogs: Legion© Archigame

Mowa o The Tulip, czyli projekcie jednego z najsłynniejszych żyjących architektów – Normana Fostera. Ten charakterystyczny budynek przypominający tulipana ma się w przyszłości stać jednym z symboli Londynu.

Brakuje The Tulip w panoramie Londynu, czyżby twórcy nie wierzyli w ten projekt? - Watch Dogs: Legion
Brakuje The Tulip w panoramie Londynu, czyżby twórcy nie wierzyli w ten projekt? - Watch Dogs: Legion© Archigame

Póki co burmistrz miasta stanowczo protestuje, bojąc się ośmieszenia stolicy Anglii tak dziwną wieżą. Twórcy niestrudzenie walczą o pozwolenie na budowę i zarzekają się, że budynek powstanie do 2025 roku.

Ubisoft najwyraźniej postawił na tym dziwnym koncepcie krzyżyk. Powodem, dla którego budynek nie pojawia się w grze, może być po prostu brak pozwolenia na jego użycie. Nawet niewykonany projekt jest objęty prawem autorskim.

Czyżby Norman Foster faktycznie miał się obejść smakiem? Nie martwcie się o niego. I tak w tym wirtualnym, jak i tym prawdziwym Londynie – nie brakuje jego prac. Oto moja subiektywna lista najciekawszych budynków w Watch Dogs: Legion.

Wieżowce Londynu

Większość wysokich budynków znajduje się w jednym miejscu, a informację dlaczego, znajdziecie w poprzednim wpisie. Londyn jest wbrew pozorom pełen wysokich budynków i większość z nich nie wybiega poza nieco nudny styl międzynarodowy. Dlatego skupię się na moim zdaniem najciekawszych.

The Shard – "Odłamek"

To jedna z obecnych dominant Londynu. Najwyższy budynek Wielkiej Brytanii, a do niedawna również najwyższy budynek Europy. Często nazywany "odłamkiem" ze względu na swój charakterystyczny kształt, przywodzący na myśl postrzępione krawędzie pękniętego kryształu.

The Shard widoczny w grze posiada rzecz jasna hologram na szczycie i przypomina trochę oko Saurona - Watch Dogs: Legion
The Shard widoczny w grze posiada rzecz jasna hologram na szczycie i przypomina trochę oko Saurona - Watch Dogs: Legion© Archigame

Oddany do użytkowania w 2012 roku po trzech latach budowy od razu stał się symbolem nowoczesnego Londynu. Choć moim zdaniem, jego bryła nie jest tak ciekawa jak innych wieżowców. Jego architektem jest słynny Renzo Piano, laureat nagrody Pritzkera (taki Oscar dla architektów).

30 St Mary Axe – "Swiss Re"

Jeden z najciekawszych wieżowców Londynu, choć nie najwyższy, to jednak jeden z najbardziej charakterystycznych. Jego bryła jest nie tylko ciekawa wizualnie, ale dzięki swojemu kształtowi opiera się bocznemu parciu wiatru.

30 St Mary Axe widoczny w grze - Watch Dogs: Legion
30 St Mary Axe widoczny w grze - Watch Dogs: Legion© Archigame

Ponadto jego całkowicie przeszklona elewacja oraz systemy rozprowadzania powietrza zapewniają odpowiednią temperaturę o każdej porze roku. Za jego projekt odpowiada legendarny już za życia – Norman Foster. On również otrzymał nagrodę Pritzkera.

122 Leadenhall Street – "Tarka do sera"

W swoim zestawieniu umieszczam budynek nazywany przez londyńczyków "tarką sera", tylko dlatego, że część z czytelników szybko wyłapie jego brak. Niestety nie jest to najciekawszy z wieżowców, co nadrabia swoją wysokością i kubaturą.

122 Leadenhall Street obecny w grze - Watch Dogs: Legion
122 Leadenhall Street obecny w grze - Watch Dogs: Legion© Archigame

Cóż, jest całkiem spory i poza tym, że ma parę fajnych rozwiązań konstrukcyjnych, co umożliwiło konstrukcję głównej fasady pod pewnym kątem, to moim zdaniem nie jest interesujący.

Ale warto odnotować, że jego architektem jest Richard Rogers, który jak pewnie się domyślacie również otrzymał Pritzkera. Możecie go znać również jako projektanta słynnego Millenium Dome (czyli obecnie O2 Areny).

20 Fenchurch Street – "Walkie-Talkie"

Oj tak… jeden z najciekawszych wieżowców stolicy Londynu. Tak naprawdę, ten budynek został uznany za "jeden z najbrzydszych budynków Wielkiej Brytanii".

W Watch Dogs: Legion wieżowiec prezentuje się nadwyraz elegancko, gdy jego rozchodząca się ku górze linia wyłania się z mgły. Naprawdę robi wrażenie, choć to jasne, że nie każdemu się spodoba jego kształt.

20 Fenchurch Street - Watch Dogs: Legion
20 Fenchurch Street - Watch Dogs: Legion© Archigame

Co ciekawe, jego zaokrąglona fasada jeszcze w czasie budowy zaczęła się zachowywać, jak soczewka skupiająca światło na okoliczne ulice, co spowodowało np. topie się karoserii zaparkowanych samochodów. Po tym incydencie zamontowano na elewacji specjalne "łamacze światła", które powodują rozproszenie wiązki.

To oczywiście nie koniec atrakcji, jakie ma do zaoferowania wirtualny Londyn w "Watch Dogs: Legion". Więcej ciekawostek o architektonicznych atrakcjach znajdziecie na blogu Archigame.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
watch dogs legionubisoftArchigame.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.