Steam Deck jako broń. Może sterować wieżyczką z karabinem

Steam Deck przysłuży się obronie Ukrainy
Steam Deck przysłuży się obronie Ukrainy
Źródło zdjęć: © ТРО Медіа | Oleg Palchyk
Arkadiusz Stando

02.05.2023 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Valve mogło się tego spodziewać. Steam Deck został narzędziem do kontrolowania zautomatyzowanego kompleksu ogniowego. Chociaż SteamOS się tutaj nie przydaje, to samo urządzenie z Linuxem i mocnymi podzespołami jak najbardziej.

W sieci można znaleźć przeróżne koncepcje wykorzystywania Steam Decka. Najprostsze z nich to zwyczajnie "zamiana" konsoli w komputer gamingowy lub laptopa. Kilka dni temu na facebookowym profili jednej z ukraińskich firm pojawił się wpis ze zdjęciami, na których widzimy wieżyczkę automatyczną oraz żołnierza trzymającego Steam Deck. W poniedziałek pojawił się także film, na którym widzimy, jak żołnierze faktycznie kontrolują wieżyczką z pomocą konsoli.

"Sablya" to zdalnie sterowany automatyczny system ogniowy, umożliwiający żołnierzom Ukrainy walkę na odległość. Jest przeznaczony do instalacji stacjonarnej na płaskim terenie, ale nadaje się też do mocowania na pojazdach. Na wieżyczce zamontowano karabin maszynowy Kałasznikow kalibru 7,62 mm, ale twórcy zaznaczają, że można zastosować różne rodzaje broni. Chociaż pada tu nazwa "automatyczny", nie oznacza to, że urządzenie samo wybiera cele.

Do sterowania wykorzystano Steam Deck (głównie ze względu na Linuxa i żyroskop), podłączony do wieżyczki za pomocą 500-metrowego przewodu umieszczonego na nawijaku. Przewidziano opcję połączenia za pomocą Wi-Fi, ale może zdradzać lokację żołnierzy, więc jest używana w ostateczności. Konsola przechwytuje ekran z kamery umieszczonej przy karabinku, a także umożliwia sterowanie wieżyczką i oddawanie strzałów. Ten system ma posłużyć także do eliminowania nisko latających UAV.

Jak podają ukraińskie media, projekt został stworzony w całości przez wolontariuszy. Coś tam to przypomina? Zupełnie niczym Call of Duty grane w rzeczywistości, a same wieżyczki przypominają trochę trójnogi Sentry Turret z serii Portal, czy wieżyczki z filmu Obcy – decydujące starcie (1986 r.).

Steam Deck jako urządzenie sterujące wieżyczką z karabinem
Steam Deck jako urządzenie sterujące wieżyczką z karabinem© Facebook | ТРО Медіа

Niedługo, bo już w maju będzie miała premierę konkurencyjna konsola dla Steam Decka - ASUS ROG Ally. Czy tutaj możemy spodziewać się podobnego rozwiązania? Chociaż ta przenośna konsola ma wykorzystywać Windows 11, to wśród entuzjastów Linuxa pojawiają się już głosy, że wkrótce pojawią się także sterowniki dla tego systemu operacyjnego, a wtedy droga już otwarta.

Arkadiusz Stando, redaktor prowadzący Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie