Widziałem World of Tanks: Modern Armor. To obiecujący krok w przyszłość

Strona głównaWidziałem World of Tanks: Modern Armor. To obiecujący krok w przyszłość
28.04.2021 20:14
Widziałem World of Tanks: Modern Armor. To obiecujący krok w przyszłość
Źródło zdjęć: © Wargaming
bDZKNUkC

Już nie druga wojna światowa, a okres Zimnej Wojny - także ta część bliższa naszym czasom. World of Tanks robi zdecydowany skok w przyszłość, rozgrywka przyśpiesza, a grafika wskakuje na jeszcze wyższy poziom. Czy to wystarczy?

bDZKNUjV

"World of Tanks" ma ponad 10 lat i chociaż wciąż jest na topie, to zapewne paru osobom czołgi z okresu II wojny światowej mogły się już solidnie znudzić. Wraz z dodatkiem Modern Armor gra zyska solidne odświeżenie.

Nowe realia to przede wszystkim nowoczesne, szybsze i sprawniejsze czołgi. Akcja zyska więc na tempie, a - co widać zresztą po całej stylizacji graficznej - odklei się trochę od tej mocno historyczno-encyklopedycznej otoczki. Oczywiście "Czołgi" robiły to wielokrotnie za sprawą różnych, śmiesznych trybów, ale bardziej kolorowe "World of Tanks: Modern Armor" jawi się zdecydowanie bardziej jako wabik na konsolową społeczność.

bDZKNUjX

Te zmiany widać już na starcie w naszym "garażu". Co prawda "World of Tanks" wraz z wielką aktualizacją 1.0 zamieniło tło na zdecydowanie miłe dla oka (ta leśna baza!), ale wciąż nowy gracz widział multum opcji i tabelek, jakby na skraju naładowanej mikrotransakcjami gry mobilnej i menadżera. Sama gra trudna do załapania nie jest, ale to na pewno bariera, która utrudnia wgryzienie się.

World of Tanks: Modern Armor
Źródło zdjęć: © Wargaming
World of Tanks: Modern Armor

Tymczasem w "Modern Armor" wita nas eleganckie tło, dokładny model 3D dowódcy składu (którego to dowódcę możemy rozwijać), a bardziej "komiksowy" design jest po prostu bardzo intuicyjny dla świeżaków czy osób grających od przypadku do przypadku.

Skok w przyszłość

Największe zmiany wynikają wprost z narzucenia nowej epoki. Okres Zimnej Wojny został podzielony na 3 ery: powojenną, eskalację i odprężenie, a czołgi z tych er nie będą się mieszały między sobą w rozgrywce. Ale niezależnie od tego, i tak akcja toczy się wyraźnie sprawniej, a swoje dodają nowe mapy.

bDZKNUkd
Najlepsza część Age of Empires to... Ja nie mam wątpliwości, że trzecia
Najlepsza część Age of Empires to... Ja nie mam wątpliwości, że trzecia

Te co prawda są tylko 4 (wzorowane na regionach niemieckim, norweskim, bliskowschodnim oraz południowo-wschodniej Azji), ale mają być prawie dwukrotnie większe od tych z "World of Tanks". Do tego dochodzi specyficzna sceneria. Jak zarośla, to naprawdę gęste (dżungla!). Jak miasto, to spore, pełne dużych bloków, ciasnych ulic i samochodów.

Na pokazie wyraźnie widać rozmach tego przedsięwzięcia. A przy bitwach 15 vs 15, czyli jedynych dostępnych w grze, ukończenie mapy może trochę zająć. Ale to dobra wiadomość dla fanów taktyki, a nie stalowego rushu.

Jednak "Modern Armor" nie zacznie z tak bardzo wysokiego "C", jakby mogli chcieć wierni fani serii. Przede wszystkim mamy tylko 18 czołgów, podzielonych nie na nacje, a dwie strony konfliktu:

bDZKNUke
  • Zachodnie Przymierze - M46A1 Patton, M47 Patton, M48A5PI Patton, M60’61 Patton, M60A1 Patton, M60A3 Patton, M1 Abrams, M1A1 Abrams i M1A2 Abrams.
  • Wschodnie Przymierze - T-72BM, T-44A, T-54 obr. 1949, Object 165, T-62, T-72A, T-72AV, T-72B i T-72BU.
  • World of Tanks: Modern Armor
  • World of Tanks: Modern Armor
  • Slider item
  • Slider item


Wydaje się więc oczywiste, że "World of Tanks: Modern Armor" to swoisty eksperyment, któremu sporo zajmie dojście do stanu, gdzie rozgrywka stanie się naprawdę kompetytywna, a i fani militariów zobaczą "narodowe drzewka czołgów". Ale możliwe też, że zimnowojenna odsłona w ogóle nie przetnie się z weteranami z PC, tylko pozostanie właśnie przy konsolowych graczach.

Poza tym Wargaming wprowadza naprawdę sporo fajnych drobiazgów. Z tych większych rzucają się w oczy przede wszystkim dwa - używanie na polu bitwy zasłony dymnej oraz "apteczek", które nie tylko naprawią awarię, ale też podbiją "pasek zdrowia" czołgu. To ostatnie również wydaje się być malutkim krokiem może nie w stronę casualowości, ale chociaż odjęcia jednego odważnika z poziomu trudności gry.

bDZKNUkf

Ten obrazek dopełnia pierwszy w historii tryb co-op, jak go nazywają twórcy, który będzie... również bitwą 15 vs 15 maszyn, tylko nie w formie PvP, a gracz kontra AI. Jeśli prezentowana na pokazie grafika okaże się równie piękna w akcji (choć bardziej się tu martwię o liczbę klatek), to PlayStation i Xbox zyskają świetną propozycję z segmentu free-to-play.

Obejrzałem film Mortal Kombat. Teraz mam ochotę pograć w grę [Recenzja]
Obejrzałem film Mortal Kombat. Teraz mam ochotę pograć w grę [Recenzja]

Aktualizacja "Modern Armor" do "World of Tanks" jest już dostępna na PS4, PS5, Xbox One i Xbox Series X.

bDZKNUkT