"Symulator mordowania Arabów". Rzecznicy praw muzułmanów nie chcą gry Six Days in Fallujah

"Symulator mordowania Arabów". Rzecznicy praw muzułmanów nie chcą gry Six Days in Fallujah

Six Days in Fallujah
Six Days in Fallujah
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Barnaba Siegel
08.04.2021 20:30

I przez "nie chcą" nie mam na myśli "nie chcą grać w Six Days in Fallujah", ale żądają wycofania produkcji ze Steama, Xbox Marketplace i PlayStation Store.

Ta gra nie ma łatwego życia. "Six Days in Fallujah", skręcająca w stronę symulacji strzelanka oparta o wydarzenia z I Bitwy o Faludżę, miała ukazać się w 2010 roku. Jeszcze w marcu tamtego roku twórcy uważali, że gra jest skończona, po czym już w kwietniu zmienili zdanie, a projekt trafił gdzieś pomiędzy kosz i zamrażarkę.

Za wycofaniem go miał stać wydawca, Konami, a powodem były "protesty, telefony i maile". I nikt się nie spodziewał, że po 11 latach jednak ktoś będzie chciał dokończył dzieło. Wiadomość o reanimacji projektu spotkała się jednak z chłodnym odbiorem z wielu stron.

Adam Bednarek w felietonie pisał o tym, że nie podobają mu się deklaracje studia Victura, które podejmuje się trudnego tematy i zamierza dać graczom pistolety i fakty, ale już nie opinie, ocenę. - Nie będziemy oceniać, czy sama wojna była dobrym, czy złym rozwiązaniem - wytłumaczył Peter Tamte, dyrektor generalny studia.

Ale tekst Adama nie był jedyny. O kontrowersjach pisały choćby Kotaku i Polygon. I w zasadzie zastanawiałem się, kiedy nadejdzie "artyleria" spoza świata gier. Nie minęło wiele czasu, a The Council on American-Islamic Relations (CAIR), rzecznicy praw muzułmanów mieszkających w USA, wystosowali ostry apel.

Wzywamy Microsoft, Sony i Valve do zablokowania na swoich platformach gry "Six Days in Fallujah", symulatora mordowania Arabów, który tylko znormalizuje przemoc wobec muzułmanów w Ameryce i reszcie świata. Branża gier wideo musi skończyć z dehumanizowaniem muzułmanów. Gry, takie jak "Six Days in Fallujah", służą tylko gloryfikowaniu przemocy, której efektem była śmierć setek irackich cywilów, usprawiedliwieniu prowadzenia wojny w Iraku i wzmocnienie anty-islamskich postaw, które zagraża życiu ludzi.

 Huzaifa Shahbaz

Taki komunikat opublikował CAIR na swojej stronie. Oczywiście, podobne apele od rozmaitych organizacji, fundacji i rzeczników pojawiają się przy wielu okazjach - zwłaszcza gdy mamy do czynienia z historyczną tematyką.

- Czas rzucić wyzwanie przestarzałym stereotypom na temat tego, czym mogą być gry wideo - mówił z kolei wcześniej w wywiadzie dyrektor studia Victura. Cóż, będzie ciekawie.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (178)