Najlepsze gry usunięte z Rosji. Ich twórcy potępiają bestialstwo

Po tym jak Ukraina została zaatakowana, firmy z branży rozrywki elektronicznej często wprowadzają ograniczenia związane z dystrybucją gier na terytorium Rosji, a także Białorusi. Rzućmy okiem na krótkie podsumowanie niektórych sankcji gamingowych.

FIFA, AC, STALKER, WITCHER
FIFA, AC, STALKER, WITCHER
Źródło zdjęć: © CD Projekt Red, EA, GSC Game World, Ubisoft
Marcin Hołowacz

Gry od Take-Two nie dla Rosji

Take-Two zapowiedziało, że wycofuje swoje gry z Rosji i Białorusi. Podobne ograniczenia będą wdrażane przez spółki zależne, jak na przykład Rockstar Games czy 2K. Oznacza to, że m.in. Grand Theft Auto, a więc jedna z najpopularniejszych serii gier na świecie, nie jest oficjalnie dostępna w tych krajach.

Więcej informacji znajdziecie w artykule: Rosja i Białoruś bez gier od Take-Two.

Gry od CD Projekt RED nie dla Rosji

Twórcy Cyberpunka 2077Wiedźmina 3 wstrzymali sprzedaż swoich gier na białoruskim i rosyjskim rynku, co dotyczy zarówno fizycznych wersji, jak i dystrybucji cyfrowej. Warto nadmienić, że Sebastian Barysz donosił już o ciekawym zjawisku, które ma z tym bezpośredni związek. Po tym jak decyzja CD Projekt została ogłoszona, gry polskiej firmy zostały zalane negatywnymi ocenami i komentarzami od niezadowolonych konsumentów z wykluczonych rynków.

Więcej informacji znajdziecie w artykule: Rosja i Białoruś bez gier od CD Projekt RED.

Gry od GSC Game World nie dla Rosji

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl nie będzie sprzedawany w Rosji i Białorusi, co dotyczy również kopii fizycznych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że seria gier S.T.A.L.K.E.R. zyskała dużą popularność w Rosji, lecz oczywiście ukraińskie Studio GSC Game World wycofało swoje produkty z tego rynku, co z kolei doprowadziło do nietypowej sytuacji.

Niedawno w swoim artykule Sebastian Barysz donosił o tym, że rosyjski streamer zarzuca ukraińskiej firmie niesprawiedliwe traktowanie graczy z Rosji. Jakby tego było mało, streamer ten chciał się zemścić na ukraińskiej firmie i miał doprowadzić do nieoficjalnego wycieku konsolowej wersji S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl.

Gry od Ubisoft nie dla Rosji

Gracze z Rosji tracą dostęp m.in. do popularnej serii Assassin’s Creed, ponieważ Ubisoft zawiesza sprzedaż swoich produktów w tym kraju. Chodzi zarówno o dystrybucję w formie cyfrowej, jak i fizycznej. Serii gier ze stajni Ubisoftu jest oczywiście znacznie więcej i wypada nadmienić jeszcze Far Cry, czyli tytuły nastawione na dużo swobody w otwartych światach, gdzie nie brakuje licznych okazji do skradania lub strzelania.

Więcej informacji znajdziecie w artykule: Ubisoft wychodzi z Rosji. Gigant branży gier podjął decyzję.

Gry od EA nie dla Rosji

Najpierw EA podjęło decyzję o zablokowaniu rosyjskich drużyn w grach FIFANHL, a później znane serie sportowych tytułów zostały wycofane z Rosji oraz Białorusi. Jest to spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę. Warto dodać, że premiera FIFA 23 została zaplanowana na 30 września 2022 r., a przedstawiciele Electronic Arts oficjalnie potwierdzili, że EA Sports solidaryzuje się z narodem ukraińskim i nie włączy rosyjskiej reprezentacji oraz rosyjskich klubów do FIFA 23.

Marcin Hołowacz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie

© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.