Test Monitora LG 27GK750F. Kiedy liczy się odświeżanie...

Test Monitora LG 27GK750F. Kiedy liczy się odświeżanie...

Test Monitora LG 27GK750F. Kiedy liczy się odświeżanie...
Krzysztof Kempski
20.11.2018 16:11, aktualizacja: 20.11.2018 16:26

Jeżeli zawsze uważałeś, że do grania potrzebne jest jak najwięcej klatek, szybszego monitora na rynku po prostu nie znajdziesz.

Nowa propozycja od firmy LG powstała przede wszystkim z myślą o fanach e-sportu. Główne atuty tego wyświetlacza to odświeżanie na poziomie 240 Hz i czas reakcji wynoszący 1 ms. Przy takich ustawieniach nigdy nie zabraknie wam klatek w CS-ie, Overwatchu czy innych grach, w których odświeżanie daje istotną przewagę nad rywalami. Na początku warto wspomnieć tylko o tym, że do trybu 240 Hz nie dokopiemy się przez sam sterownik monitora, ale przez ustawienia karty graficznej.Pierwsze wrażenie po wypakowaniu monitora z pudełka jest bardzo pozytywne. Monitor powstał z czarnego tworzywa, uzupełnionego estetycznymi, czerwonymi wstawkami. Masywna, ciężka stopa monitora wykonana z aluminium pozwala w szerokim zakresie płynnie regulować jego wysokość. Warto wspomnieć przy tym, że ekranu nie montujemy tu na sztywnych śrubach, co sprawia, że możemy w pewnym zakresie obracać go wokół punktu zaczepienia, a także zamontować go w układzie pionowym, co bardziej od graczy docenią z kolei osoby korzystające dużo z edytorów tekstu. Oczywiście trudniej korzysta się wtedy ze standardowego dla LG dżojstika do ustawień, ale można przywyknąć.Drobną wadą jest też brak wbudowanego głośnika, które w monitorach LG oferowały zawsze całkiem dobrą jakość dźwięku oraz zadowalającą głośność. Jego absencję w tym modelu można jednak zrozumieć, ponieważ w grach, gdzie 240 klatek rzeczywiście się przydaje, i tak zazwyczaj korzysta się ze słuchawek i mikrofonu.O e-sportowym przeznaczeniu wyświetlacza utwierdza nas szybki rzut oka na złącza z tyłu. Oprócz dwóch wejść HDMI oraz DisplayPortu znajdziemy też podwójne złącze mini Jack na słuchawki z mikrofonem, alternatywnie gniazda USB. Całości dopełnia natomiast miejsce do podłączenia kabla Ethernet, co przyda się przy sesjach po  LAN-ie. Wszak profesjonaliści grają tylko w ten sposób.

Skoro już mówimy o profesjonalistach, przejdźmy do wspomnianego trybu 240 Hz. Przede wszystkim, jeżeli nie posiadamy w domu superkomputera to z pełnych możliwości 27GK750F skorzystamy zaledwie w kilku mniej wymagających tytułach. Jak patrzy się na takie 240 klatek? Różnica wizualna między bardzo dobrym już odświeżaniem na poziomie 120 FPS nie jest aż tak wyraźna, jak w przypadku niższych wartości odświeżania. Takie odświeżanie wydatnie skraca jednak czas reakcji gracza. Dopiero przesiadka na taki sprzęt udowodni wielu sceptykom, że kluczem do dobrych wyników w sieciówkach jest przede wszystkim jak najniższy ping oraz możliwie krótki czas reakcji. Który w przypadku 27GK750 jest świetny.Oprócz odświeżania mamy też spotykane w typowym monitorze LG funkcje jak FreeSync czy redukcję rozmycia w ruchu (technologia Motion Blur) zapewniająca czas reakcji na poziomie 1 ms. Mamy też zdefiniowane profile kolorystyczne/oświetlenia dla różnych gatunków gier, kontrolę poziomu nasycenia czerni. Słowem wszystko, czego potrzeba profesjonalnemu e-sportowcowi. Oprócz wbudowanego sterownika jest też oprogramowanie OnScreen Control, które jednak nie wnosi wiele poza wygodą obsługi i możliwością dzielenia ekranu na fragmenty, co przydaje się raczej w ultrapanoramach.

DANE TECHNICZNE

Gniazda:

3 x USB, 2 x mini Jack, DisplayPort, 2x HDMI

Liczba przycisków:

1 (przycisk-dżojstik)

Wbudowany głośnik:

Brak

Oprogramowanie:

OnScreen Control/wbudowany sterownik monitora

Regulacja wysokości:

Płynna regulacja

Odświeżanie:

maksymalnie 240 Hz

Rozdzielczość:

1920x1080

Przekątna:

27 cali

Funkcja FreeSync:

Tak

Funkcja Motion Blur Reaction:

TAK

Profile gier do zdefiniowania:

Do 6 naraz

Zasilacz:

19 V

Możliwość zamocowania ekranu w pionie:

Tak

Cena:

1700-2000 zł

Do testów dostarczyło:

LG

Należy przy tym jednak pamiętać, że to sprzęt mocno wyspecjalizowany, a więc nie dla każdego. Jeżeli na co dzień gracie w gry singlowe, 1080p na 27 calach jest w dzisiejszych czasach wartością nieco już rozczarowującą. Przy tak sporej przekątnej dla fanów gier singlowych monitor z QHD będzie lepszym wyborem. Nie będzie to z kolei duża przeszkoda dla profesjonalistów, którym bardziej zależy na wynikach, niż wrażeniach artystycznych. Bez wydajnej maszyny, uzyskanie 240 klatek nawet w takiej rozdzielczości jest w najnowszych grach często wynikiem pójścia na duże kompromisy.W swojej kategorii jest to zatem sprzęt świetny, warty polecenia wszystkim, którzy mają e-sportowe zacięcie i spędzają większość czasu przy mało obciążających podzespoły sieciówkach typu CS: GO, Fortnite czy Overwatch. Cena na poziomie ~1700-2000 zł, jaką trzeba zapłacić za 27GK750 jest dość atrakcyjna. Zwłaszcza, że podobne modele typu ZOWIE XL2430 czy AG251FZ dostępne za niewiele mniejsze pieniądze mają wyraźnie mniejsze przekątne.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)