Zmien skórke
Logo Polygamii

Half-Life: Alyx od początku tworzony jest z myślą o goglach VR

Mamy zwiastun, mamy też wyjaśnienie czemu zdecydowano się na wirtualną rzeczywistość.

Od kilku dobrych lat gracze zadają sobie pytanie: gdzie u licha podziały się gry od Valve? Jakiś czas temu włodarze platformy Steam wypuścili Artifact, karciankę z iście staro szkolnym systemem zdobywania nowych kartoników, ale sama produkcja raczej szybko odeszła w zapomnienie. Tak szybko, że nasz Polygamijny karciankowy ekspert (pozdrawiamy Pawle!), nie zdążył napisać drugiej części artykułu. Tak czy siak, pierwsza jest do poczytania tutaj, przyjemna lektura.

No i kiedy tak wszyscy się głowiliśmy, kiedy będzie ta nowa gra od legendarnego Valve nagle dostaliśmy przeciek, a chwilę później oficjalne potwierdzenie. Wczoraj wieczorem na oficjalnych kanałach Valve pojawił się zwiastun Half-Life: Alyx, który będzie prequelem do części drugiej. Jak sama nazwa wskazuje, gra będzie skupiała się na Alyx Vance i jej ojcu, Eli, którzy razem będą tworzyć ruchu oporu w City 17 przeciwko obcej rasie, czy tam z czym Gordon Freeman walczył.

Co ważne, twórcy podkreślają, że “Alyx” będzie pełnoprawną grą, a nie naprędce skleconym demem technologicznym, więc brzmi to zachęcająco, zwłaszcza dla laików VR (ja nim totalnie jestem), którzy nie są zafascynowani technologią, a chcieliby po prostu pograć w jakąś tradycyjną grę z wykorzystaniem gogli. Oprócz strzelania będziemy też rozwiązywać zagadki i robić wszystko to, co w poprzednich Half-Life’ach. Tylko, że na VR.

Skąd w ogóle pomysł na Half-Life’a VR? Z pomocą przychodzi “pan The Game Awards”, Geoff Keighley, który jakiś czas temu odwiedził siedzibę Valve i miał okazję porozmawiać z twórcami projektu. Przede wszystkim, Valve chciało stworzyć grę, która od początku do końca będzie wykorzystywać potencjał gogli wirtualnej rzeczywistości. Dopiero potem dorobiono do tego Half-Life’ową skórkę, co tylko pomoże “Alyx” w byciu dobrą grą, a to chyba jest najważniejsze, prawda?

Wałkowany przez wszystkich przykład z otwieraniem drzwi – choć jest banalny – dobrze obrazuje to, z czym będziemy mieli do czynienia. Korzystając z myszy i klawiatury (bądź pada) można tylko otworzyć lub zamknąć drzwi, zaś dzięki kontrolerom VR, gracz ma do dyspozycji dwie ręce. W jednej może trzymać broń, a drugą może lekko uchylić drzwi i zajrzeć przez szparę, ewentualnie wrzucić granat. Sposób miotania ładunków też ma mieć ponoć znaczenie. Twórcy użyli nawet ciekawego porównania:

W pewnym sensie VR jest jak “gravity gun” w Half-Life 2 – pomógł nam zbudować całą grę wokół jednego pomysłu.

A sama gra pojawi się w marcu 2020 roku tylko na sprzętach VR wspieranych przez Steam (Valve Index, HTC Vive, Oculus Rift, Windows Mixed Reality). Sama “Alyx” będzie kosztować około 215 złotych. A, no i zapomniał bym o najważniejszym, gracze będą mogli tworzyć własne poziomy i dzielić się nimi za pośrednictwem Steam Workshop.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

2
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
1 Komentarze
1 Odpowiedzi
2 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Simplex
Użytkownik

“dzielić się nimi za pośrednictwem Steam Workshop.ste” Tam na końcu dodały się jakieś znaczki. Jest jeszcze jedna fajna informacja – każdy kto kupił gogle VR Valve Index, albo nawet tylko ich kontrolery VR (Index Controllers, które po prawdzie są absurdalnie drogie) dostanie tę grę za darmo. A w pewnym sensie już dostał, bo została ona dodana do biblioteki steamowej ludzi spełniających powyższe warunki. Gra ma trwać tyle ile HL2, czyli ok 15 godzin. Przed zagraniem twórcy polecają zagrać w HL2:EP2 (nie wiem po co, żeby przypomnieć sobie ten kosmiczny cliffhanger który miał być rozwiązany w HL2:EP3, a potem w HL3?).… Czytaj więcej »

kamil950
Użytkownik

No, wydaje mi się, że już w tym zwiastunie Half-Life: Alyx są pewne nawiązania do HL2: Episode Two. Mogę się domyślać, że w pełnej grze może być tego więcej.

Edycja – (w linku są spoilery przynajmniej do Half-Life 2: Episode Two) –

https://www.polygon.com/platform/amp/2019/11/21/20976442/half-life-alyx-not-a-prequel-eli-vance-episode-2

Popularne wpisy

Popularne Gry