Byli pracownicy Ubisoftu aresztowani. W tle mobbing i molestowanie
Francuska policja zatrzymała pięciu byłych pracowników Ubisoftu, którzy w przeszłości piastowali kierownicze stanowiska. To echa głośnej sprawy z 2020 r., kiedy to ujawniono informacje na temat nadużyć w korporacji.
05.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 19:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W 2020 r. struktury Ubisoftu doświadczyły prawdziwego trzęsienia ziemi. Wszystko za sprawą feralnego artykułu Jasona Schreiera, w którym autor opisywał skalę nadużyć w korporacji. Mobbing, molestowanie, przemoc fizyczna i psychiczna, dyskryminacja kobiet, spotkania biznesowe w klubach ze striptizem - pod adresem kierownictwa padły wtedy poważne zarzuty.
Sprawa zyskała niemały rozgłos, a weterani branży rozpoczęli exodus.
- W czerwcu 2020 r. załogę Ubisoftu opuścił Ashraf Ismail (dyrektor kreatywny AC: Valhalla)
- W lipcu odchodzą kolejni weterani, czyli Maxime Beland, Tommy Francois oraz Serge Hascoët - dyrektor ds. kreatywnych związany z Ubisoftem niemalże od początku działalności.
- Yannis Mallat - dyrektor zarządzający kanadyjskimi studiami Ubisoftu - również zakończył współpracę w lipcu 2020 r., tak samo jak Cécile Cornet, czyli szefowa HR-u.
Teraz okazuje się, że sprawa ma swój dalszy ciąg. Pięciu byłych pracowników korporacji zostało właśnie aresztowanych przez francuską policję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aresztowano byłych pracowników Ubisoftu, w tym dyrektora
Jak informuje dziennik Libération, francuska policja zatrzymała w ostatnich dniach łącznie pięciu byłych pracowników Ubisoftu. Wśród zatrzymanych jest wspomniany wcześniej Serge Hascoët oraz Tommy Francois. Pozostałe nazwiska są owiane tajemnicą. Zatrzymani zostali przesłuchani w jednym z paryskich komisariatów.
Systemowa przemoc w Ubisofcie?
Redakcja Libération skontaktowała się z Maude Beckers (prawnik reprezentująca poszkodowanych), która stwierdziła, że molestowanie oraz mobbing w Ubisofcie przybrały niepokojąco dużą skalę. Padły słowa mówiące o "systemowej przemocy seksualnej". Nie znamy jeszcze oficjalnego stanowiska Ubisoftu. Rzecznik prasowy w oświadczeniu dla redakcji gamesindustry.biz powiedział, że korporacja ma wglądu do akt sprawy.
Ubisoft w kryzysie?
Ubisoft zmaga się z pewną formą kryzysu. Niezadowalające wyniki finansowe, strajkujący pracownicy, niefortunne wypowiedzi CEO, restrukturyzacja, zamknięcie kilku biur w krajach UE (w Polsce też). Szansą na ratunek ma być rzekomo kilkanaście gier z serii Assassin's Creed oraz inne obiecujące projekty, takie jak Star Wars Outlaws czy Avatar: Frontiers of Pandora.
Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii