Splendor Marvel - uzależniający klasyk przyprawiony szczyptą komiksów [Recenzja]

Strona głównaSplendor Marvel - uzależniający klasyk przyprawiony szczyptą komiksów [Recenzja]
13.03.2021 07:35
Splendor Marvel
Splendor Marvel
Źródło zdjęć: © WP

"Splendor" to jedna z najlepiej znanych gier karcianych dla początkujących. Tym bardziej miło było powrócić do niej wraz z bohaterami Marvela i stawić czoła Thanosowi. Zmian w mechanice jest niewiele, ale przyjemność z uratowania świata - bezcenna.

bEKuaPUB

"Splendor Marvel" to - podobnie jak pierwowzór - gra karciana o budowaniu talii i kontrolowaniu zasobów, by zdobyć odpowiednią ilość punktów zwycięstwa. Przeznaczona jest dla 2-4 osób i chociaż na pudełku jest napisane, że to tytuł dla starszych graczy, to 6-latek po kilku partiach załapał, o co chodzi, a po kilku następnych ograł rodziców bez większego kłopotu.

Jeżeli szukacie gry, w której przeczytanie instrukcji zajmuje 5 minut, to "Splendor Marvel" jest właśnie takim tytułem. I obiecuję, że będziecie się dobrze bawić. "Splendor" znany jest z prostych zasad, ale największa satysfakcja przychodzi z czasem, gdy zaczynamy szukać coraz lepszych sposobów, na szybkie zwycięstwo.

 O co chodzi w "Splanedor Marvel"?

Gra jest bardzo prosta i jeżeli mieliście już do czynienia z takimi tytułami jak: "7 cudów", "Azul", "Na Skrzydłach", czy oczywiście podstawowy "Splendor", to szybko załapiecie, o co chodzi. W każdej turze mamy możliwość wykonania jednego z następujących ruchów:

bEKuaPUD
  • dobrać trzy żetony w różnych kolorach;
  • dobrać dwa żetony w tym samym kolorze;
  • zarezerwować kartę i wziąć żeton S.H.I.E.L.D., który zastępuje dowolny inny;
  • wykupić kartę.
Splendor Marvel
Źródło zdjęć: © WP
Splendor Marvel

Celem jest zdobycie przynajmniej jednej karty w każdym z pięciu kolorów oraz uzyskanie odpowiedniej liczby punktów. Wtedy możemy sięgnąć po Rękawicę Nieskończoności. Punkty zdobywamy poprzez wykupowanie droższych kart. Za zebranie odpowiedniej liczby kart w danym kolorze, zdobywamy również specjalną płytkę miejsca, która zapewnia nam dodatkowe punkty.

"Splendor Marvel" wprowadza dwie "małe" zmiany. Poza 5 kolorami żetonów dodano również zielony żeton czasu, który możemy zdobyć, jedynie kupując karty trzeciego poziomu (najdroższe). Żeton czasu jest niezbędny, by spełnić warunki zwycięstwa, co oznacza, że w talii musi się znaleźć przynajmniej jedna najdroższa karta.

bEKuaPUJ
World of Tanks: gra figurkowa - szybka, prosta i genialna dla początkujących [Recenzja]
World of Tanks: gra figurkowa - szybka, prosta i genialna dla początkujących [Recenzja]

Dodatkowo na części kart znajdziemy symbol Avengers. Jeśli uda nam się zebrać trzy takie symbole, to otrzymujemy specjalną płytkę Avengers, która zapewnia dodatkowe punkty. Jednak w przeciwieństwie do innych, ta może zmienić właściciela - trafia do rąk gracza, który zebrał najwięcej wspomnianych symboli, co może przechylić szalę zwycięstwa.

Te dwie zmiany względem tradycyjnego "Splendora" sprawiają, że gra nabiera nowej dynamiki, a przy tym wymusza nieco inne strategie. To miłe odświeżenie, ale nie jestem pewna, czy wystarczające, by zainteresować graczy, którzy mają już oryginalną grę.

Wśród znajomych, z którymi grałam, zdania są podzielone. Jedno jest pewne - fani komiksów Marvela na pewno będą zachwyceni. A gdyby wyszła kiedyś edycja z postaciami DC, to pewnie pierwsza zamówiłabym preorder.

bEKuaPUK
Recenzja Mysterium Park. Dixit, kooperacja i kryminalna zagadka
Recenzja Mysterium Park. Dixit, kooperacja i kryminalna zagadka

Ładnie, ale mało praktycznie

"Splanedor Marvel" na pierwszy rzut oka prezentuje się świetnie. Grafiki z superbohaterami (i złoczyńcami) są bardzo ładne i różnorodne. Bez trudu rozpoznamy każdą znaną postać, ale mam wrażenie, że panuje na nich duży chaos, co może rozpraszać podczas rozgrywki.

Splendor Marvel
Źródło zdjęć: © WP
Splendor Marvel

Niestety, mimo że bardzo atrakcyjne wizualnie, to karty są bardzo delikatne, więc bez koszulek mogą nie przetrwać za długo. A kiedy graliśmy w więcej osób, co zmuszało nas do siedzenia w większej odległości, był czasem problem z czytelnością kart.

bEKuaPUL

O wiele lepiej prezentują się żetony i płytki, które są zarówno ładne, jak i solidne. Całość zapakowana jest w porządne pudełko, w którym wszystko ma swoje miejsce i nic się nie jest w stanie zgubić.

Planszówki dla tych, którzy nie chcą napiętej rywalizacji i karczemnej awantury przy stole
Planszówki dla tych, którzy nie chcą napiętej rywalizacji i karczemnej awantury przy stole

Podsumowanie

"Splendor Marvel" to idealna gra planszowa o budowaniu talii, która nie wymaga dużego doświadczenia w tego typu zabawie. Proste zasady sprawiają, że jest doskonałym wyborem zarówno dla fanów gier bez prądu, jak i "niedzielnych graczy", którzy lubią postaci Marvela. Dzięki temu jest to dobry wybór, jeśli gramy w zróżnicowanej grupie.

Przyznam jednak, że brakuje mi nieco większych zmian w mechanice, które by bardziej odświeżyłyby tak kultową grę, jaką jest "Splendor". Być może, gdyby bohaterowie różnili się czymś więcej niż tylko kolorem kart i punktami, można by myśleć nad bardziej zaawansowanymi strategiami.

Splendor Marvel
Źródło zdjęć: © WP
Splendor Marvel

Niemniej wciąż pozostaje to świetna propozycja, kiedy macie ochotę zagrać w coś lekkiego i szybkiego. Łatwe do przyswojenia zasady zachęcają do gry, a jednocześnie bardziej zaawansowani gracze będą czuć satysfakcję, mogąc planować nieco bardziej złożone strategie. "Splendor" jest jedną z najlepszych gier w mojej kolekcji, a wersja "Marvel" w niczym jej nie ustępuje, dodając nieco od siebie.

bEKuaPUM

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za egzemplarz gry do recenzji.

Udostępnij:
bEKuaPVz