Zmien skórke
Logo Polygamii

"Ryby są naszymi przyjaciółmi!" – PETA protestuje w nowym Animal Crossing

Gra jako narzędzie do zwrócenia uwagi na szerszy problem?

Pod koniec marca pisałem o wegańskim poradniku do Animal Crossing: New Horizons, w którym PETA, organizacja walcząca o prawa zwierząt, przedstawiła kilka sposobów na rozgrywkę, które będą bezpieczne przyjazne dla wszystkich istot znajdujących się w grze. Na końcu tamtego newsa podkreśliłem, że poradnik jest jedynie zbiorem wskazówek, a nie otwartym listem czy demonstracją, które miałyby coś wymuszać.

Wraz z rozpoczynającym się 18 maja wydarzeniem, w którym świętowano Międzynarodowy Dzień Muzeów, organizacja postanowiła pójść o krok dalej i zaczęła protestować w galerii prowadzonej przez sowę Blathersa. Gracze mogą umieszczać w niej niektóre gatunki ryb, owadów czy innych zwierząt, czyniąc z nich elementy ekspozycji. W grze dostępne są również ogrody zoologiczne połączone z akwariami i terrariami, które użytkownicy mogą regularnie uzupełniać o nowe rodzaje zwierzątek.

Członkowie PETA, uświadamiając sobie (zakładam, że nie wiedzieli oni wcześniej o takich opcjach w grze, więc stąd ta opóźniona reakcja) postanowili zrobić to, co potrafią najlepiej, czyli zorganizowali protest. Na Twitterze pojawiły się nagrania z postaciami z gry sterowanymi przez aktywistów z organizacji, którzy stali obok ręcznie przygotowanych transparentów z napisami “Ryby powinny być w oceanie”. Na samym filmiku z kolei bohaterowie mówią o morskich stworzeniach jako “naszych przyjaciołach”.

To trochę przewrotne, że organizacja postanowiła zorganizować protest w grze, do której, przynajmniej tak wygląda to na pierwszy rzut oka, jest sceptycznie nastawiona, ale i tak za nią zapłaciła. Chyba doskonale podsumowuje to ten GIF (Kaguya-Sama: Love is War, jakby ktoś był ciekawy).

Z drugiej strony, możliwe, że chodziło o zwrócenie uwagi na szerszy kontekst i zwrócenie uwagi na globalny problem, ale sama organizacja nie doprecyzowała tego, tak jak zrobiła to przy okazji publikacji wspomnianego na początku poradnika, gdzie wszystko było jasno wyjaśnione.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

7
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
4 Komentarze
3 Odpowiedzi
5 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
DontBeSoRambo
Użytkownik

Myślę że PETA zrobiła to wszystko aby napisali o tym artykuł na Poly

Aimagylop
Użytkownik

“Ryby powinny być w ocenia”
*w oceanie

kano777
Użytkownik

Fajnie się składa, mam dzisiaj rybę na obiad.

protossid
Użytkownik

BTW, propsy za Kaguyę! 😀

Popularne wpisy

Popularne Gry