Zmien skórke
Logo Polygamii

Jak zostać weganinem w nowym Animal Crossing?

Podpowiada PETA w swoim najnowszym poradniku.

O PETA słyszy się głównie przy okazji kontrowersji związanych z nieetycznym traktowaniem zwierząt przez różnorakie firmy i korporacje. Swego czasu dość popularna była akcja nie kupowania kosmetyków i leków testowanych na zwierzętach, choć to tylko część spraw, którymi zajmuje się ta organizacja. Choć powstałą raptem 40 lat temu, to zyskała sobie dużą popularność i zwolenników na całym świecie.

Okazuje się także, że związkowi nieobojętny jest również los zwierząt w popkulturze, a co za tym idzie również w grach wideo. W 2009 roku PETA oficjalnie potępiła Activision za możliwość zabijania psów w Call of Duty: World at War (dziwne, że nie zrobili tego przy okazji pierwszego Modern Warfare…). Z kolei rok później przygotowali Super Tofu Boy’a, czyli bezmięsną wersję gry autorstwa Team Meat, o czym pisał dla Was znany i lubiany Tomek Kutera.

Ostatnio PETA również postanowiła przyjrzeć się grom wideo, ale spokojnie, obyło się bez listów potępiających czy Internetowych petycji. Na stronie organizacji znaleźć można poradnik dla wegan, którzy chcieliby grać w Animal Crossing: New Horizons zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wygląda na to, że nowa część zyskała większą popularność, niż wszyscy sądziliśmy skoro tematem zainteresowała się ta organizacja.

Czego zatem muszą unikać, a na co mogą sobie pozwolić weganie? Przede wszystkim organizacja bardzo chwali nową grę Nintendo za to, że przedstawia zwierzęta jako istoty mające własne uczucia, charakter czy język komunikacji. Podkreśla, że w prawdziwym życiu zwierzęta nie są traktowane zbyt dobrze (zwłaszcza te hodowlane czy bardziej egzotyczne; przytoczono tutaj przykład z gry – słonia Axela i świnkę Agnes), a gra ukazuje je jako istoty niemal ludzkie.

Dlatego na przykład w nowym Animal Crossing nie powinno łowić się ryb, łapać insektów czy wykopywać małż. Łapanie krabów również nie jest mile widziane, bo te wolą pozostać same, o czym zresztą informuje nas sama gra. Wszystkie te przykład okraszone są komentarzem na temat stanu poszczególnych gatunków zwierząt w prawdziwym życiu, co ma podkreślić problem.

Znalazło się również miejsce dla uzasadnienia działa Toma Nooka, właściciela wyspy, który… powiedzmy, że ostatecznie nie zachowuje się on fair wobec naszego bohatera. Co na to PETA?

Tom Nook jest jenotem lub kunopsem, które często zabijane są dla futer. Jego pobratymcy w prawdziwym świecie są bici, rażeni prądem, zagazowywani lub oskórowywani żywcem. Nie bądź na niego zły, po prostu mu odpuść.

Czy można ten poradnik traktować poważnie? No, nie do końca, ale sama organizacja nie wyskoczyła z listem krytykującym “New Horizons” czy ogólnie gry, a jedynie poradnikiem. Jeśli kogoś skłoni to do przemyśleń na temat stanu naszej umęczonej planety czy losu zwierząt, to co w tym złego?

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

2
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
0 Odpowiedzi
2 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aimagylop
Użytkownik

“O PETA słyszy się głównie przy okazji kontrowersji związanych”
z akcjami prowadzonymi przez PETA. Tak jak np. wtedy gdy przyczepili się do wyimaginowanych przez Games Workszop Kosmicznych Wilków bo noszą wyimaginowane skóry wyimaginowanych zwierząt, albo gdy jechali po Stevie Irvingu, albo zawsze gdy wraca temat ich nieetycznie prowadzonych schronisk dla psów w których rocznie usypiane są tysiące, albo gdy argumentowali że mleko to napój dla białych rasistów…

DontBeSoRambo
Użytkownik

PETA to ogólnie jest super hejtowana w necie – ale ja się nie znam więc nie wypowiadam Osobiście uważam że zabijanie zwierząt w grach jest OK jeśli jest pokazane w całej swojej “okropności” RDR2 robił to całkiem dobrze – czym dokładniej pokaże się ten proceder tym bardziej ludzie zrozumieją jak bardzo jest to brudne zajęcie i może sprawi że chwilę się zastanowią przed kupienie 5kg śląskiej na grilla. Nie jestem wegetarianinem ale staram się jeść mięsa dużo mniej, głównie przez świadomość jak straszym jest świat masowej hodowli i masowych rzeźni . Przyszłe pokolenia będą na nas patrzyły jak na barbarzyńców… Czytaj więcej »

Popularne wpisy

Popularne Gry