Rosjanie wydają miliony na grę o Polakach. Chcą nas przedstawić jako "tych złych"

Rosyjska gra o walce z Polakami otrzyma kolejny zastrzyk pieniędzy. Twórcy projektu "Smuta" otrzymali już 260 mln rubli na rozwój swojego projektu, ale na tym nie koniec. Rosyjski Instytut Rozwoju Internetu przeznaczy na cel dodatkowe środki.

 Rosja finansuje grę o Polakach
Rosja finansuje grę o Polakach
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / SPUTNIK / KREMLIN POOL

O rosyjskiej grze komputerowej Smuta zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy to rosyjski Instytut Rozwoju Internetu wyłożył 260 mln rubli na wsparcie projektu. Gra będzie oparta na powieści historycznej Michaiła Zagoskina pod tytułem "Jurij Miłosławski, albo Rosjanie w 1612 roku".

Za projekt Smuta odpowiada studio Cyberia Nova (wcześniej Cyberia Limited). Wszystko wskazuje na to, że firma otrzyma kolejną transzę pieniędzy.

10 minut rozgrywki z Hogwarts Legacy. 5 rzeczy za i 5 przeciw

Pół miliarda rubli na grę komputerową

Jak informuje portal Vedomosti, rosyjskie władze zainwestują dodatkowe środki na wsparcie projektu. Nie podano jeszcze konkretnej kwoty, jednak Aleksiej Goresławski – dyrektor generalny Instytutu Rozwoju Internetu – informuje, że będzie to kwota porównywalna z poprzednią transzą, a więc razem może to być około pół miliarda rubli.

Efektów brak, nawet Rosjanie się śmieją

To są pokaźne kwoty, ale nadal brakuje konkretów. Smuta zagościła na kilku grafikach koncepcyjnych oraz wyciekła na krótkim materiale z rozgrywki. Odbiór jest mieszany i nawet niektórzy Rosjanie podchodzą sceptycznie do tego projektu, zarzucając nieumiejętne wykorzystanie środków.

Założenia tej gry są intrygujące

Swego czasu Aleksiej Kopciew, współzałożyciel studia Cyberia Nova, poruszył temat ogólnych założeń gry. Smuta ma szansę sprawdzić się jako narzędzie propagandowe, oczerniające Polskę i Polaków. Co zresztą dzieje się od dłuższego czasu i przybiera na sile wraz z postępującym zaangażowaniem naszego kraju w militarną pomoc Ukrainie.

Zainspirowała nas gra Ghost of Tsushima. Tam będzie (w nadchodzącej grze Smuta, przyp. red.) podobny motyw - czyli walkę niewielkiej liczby patriotów, którzy w tym przypadku będą zdolni do tego, by pokonać polską armię.

Aleksiej Kopciew

Nie dziwi więc zaangażowanie rosyjskich władz, bowiem hasło "polski okupant" doskonale wpisuje się w dezinformacyjne trendy Moskwy. Pamiętajmy również o tym, że Okres Wielkiej Smuty jest niezwykle ważny z punktu widzenia Rosji i Rosjan. To właśnie wtedy przez krótki czas carem Rosji był syn Zygmunta III, Władysław IV. Dzień "wypędzenia" z Moskwy Polaków jest obchodzony dziś w Rosji jako święto narodowe – Dzień Jedności Narodowej (4 listopada).

Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie

© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.