Recenzje PlayStation 5: ewolucja zamiast rewolucji, ale DualSense to nowa jakość
Xbox Series X oceniony, więc czas na PlayStation 5. Nasz werdykt już znacie, czas poznać opinie innych redakcji z Polski i ze świata.
"Gdybym nie miał PlayStation 4 i miał wybrać konsolę do zakupu już dziś – czego nie mogę zrobić, bo wszystkie wykupione – pomimo wad wybrałbym PlayStation 5" - stwierdził Paweł Hekman. Zarówno konsola, jak pad imponują, a i growa przyszłość rysuje się bardzo dobrze. Padem szczególnie zachwycony jest Piotr Urbaniak z dobreprogramy.
Na kontroler zwraca uwagę The Verge, pisząc w tekście, że pad to prawdziwa gwiazda PlayStation 5. Inną jest oczywiście moc, która przekłada się znacząco krótsze wczytywanie poziomów. Wady? Według The Verge to przede wszystkim rozmiar samego sprzętu.
Estetyka to kwestia poruszona również w recenzji Game Informera. Mimo że Matt Miller zachwycił się wyglądem i działaniem gier, to dodał, że projekt konsoli nie każdemu przypadnie do gustu.
Ciekawym spojrzeniem, bo z perspektywy pecetowca, dzieli się serwis PC Gamer. Do głównych wad konsoli zaliczono fakt, że 4K/60fps nie będzie dostępne w każdej grze. Problematyczną kwestią jest brak wstecznej kombatibliności dla produkcji z PS3 czy PS2. A plusy? Te, co wymienione przez inne redakcje: moc, grafika i świetne działanie pada.
PS5 nie jest jeszcze ciosem nokautującym - to z kolei fragment recenzji IGN. Według autora opinii sprzęt ma jednak możliwości, aby w najbliższym czasie pokazać pełnie możliwości. Za to funkcje pada sprawiają, że reszta tego typu urządzeń wydaje się być… prymitywna.
Zaglądamy na polskie podwórko. Na Gry-Online czytamy, że "PS5 to jednak stety-niestety ewolucja, a nie zupełnie nowa jakość". Zaś posiadacz PS4 Pro czy mocnego peceta nie odczuje wielkiego przełomu, co więcej, "gry z poprzedniczki odpalone w ramach wstecznej kompatybilności na PS5 nie działają jakoś dużo lepiej, ani nie wyglądają specjalnie ładniej".
Wśród innych minusów Spider's Web wymienia fakt, że "Sony jak zwykle obrażone na zewnętrzne formaty i ulepszenia", a Antyweb: małą pojemność dysku i skromną liczbę gier na start.