PlayStation 5 największą premierą w historii konsol Sony. Liczb nie ma, ale można się ich domyślić

Strona głównaPlayStation 5 największą premierą w historii konsol Sony. Liczb nie ma, ale można się ich domyślić
25.11.2020 18:13
PlayStation 5
PlayStation 5

Podobnie jak dwa tygodnie temu Microsoft, teraz Sony chwali się "niespotykanym" sukcesem swojej nowej konsoli. I podobnie jak w przypadku Microsoftu, brakuje tu konkretnych liczb. Pewnych wartości można się jednak domyślić.

Dziękując graczom za tak wielkie zainteresowanie PlayStation 5, Sony poinformowało, że jeszcze przed końcem roku do sklepów trafią dodatkowe egzemplarze konsol. Wyczekującym graczom firma poleciła kontakt z lokalnymi przedstawicielami sieci handlowych.

Firma napisała również, że premiera PS5 była pod względem sprzedaży konsol największa w jej historii. Jak to rozumieć? Wiemy dla porównania, że na początku grudnia 2013 Sony chwaliło się sprzedażą PS4 na poziomie 2,1 miliona egzemplarzy. Co to oznacza i jak można z tego wysnuć przypuszczenia na temat liczby sprzedanych PS5?

Jest to o tyle skomplikowane, że w przypadku PS4 różnica w dacie premiery w poszczególnych regionach była większa, brano więc wyniki z dłuższego okresu (w momencie ich podawania sprzęt był w sprzedaży w Europie od miesiąca). Z drugiej strony - podobnie jak obecnie, był w sprzedaży bardzo teoretycznie - zainteresowanie tak teraz jak i wtedy było większe niż liczba dostępnych egzemplarzy.

Biorąc to wszystko pod uwagę można więc chyba z dość dużą dozą pewności zakładać, że w przypadku PS5 Sony faktycznie ma na myśli sprzedaż na poziomie ponad 2 milionów egzemplarzy. Potwierdzają to wyliczenia serwisu VGChartz, podającego wyniki sprzedaży sprzętu i gier wyliczane na podstawie danych zbieranych od wybranych sklepów i metod statystycznych. Podaje on, że PS5 sprzedało w swoje dwa premierowe dni (12 i 19 listopada) łącznie od 2,1 do 2,5 miliona egzemplarzy na świecie.

W terytoriach, na których sprzęt pojawił się 12 listopada (USA, Kanada, Meksyk, Japonia, Australia, Nowa Zelandia, Singapur i Korea Południowa) sprzedano wg VGChartz od 1,3 do 1,6 miliona sztuk, zaś w tych, do których trafił tydzień później (Europa i reszta świata) - od 800 do 900 tysięcy sztuk.

Dla porównania, to samo źródło nieco ponad tydzień temu podawało wynik Xboksa Series X, który debiutował na całym świecie jednego dnia - 10 listopada - jako mieszczący się w granicach od 1,1 do 1,4 miliona sztuk. I znów - ciężko to porównać o tyle, że w przypadku PS5 mowa jest o dwóch premierach, w przypadku Xboksa - o jednej. W jednym porównaniu Xbox wypada lepiej, w drugim - gorzej, bierzcie, co wolicie i bądźcie zgodni i uśmiechnięci.

A tak naprawdę to, co widać dość wyraźnie, kiedy obserwuje się sytuacje w sklepach i relacje graczy z różnych miejsc świata, to że obu konsol sprzedaje się w ogólności tyle, ile ich producenci są ich w stanie dostarczyć do sklepów. No, może poza Japonią. Tutaj przewaga PlayStation 5 jest dla Microsoftu druzgocąca i nikogo chyba nie dziwi.

Dominik Gąska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)