Zmien skórke
Logo Polygamii

Kolejne badanie dotyczące uzależnienia od gier wideo pozwoliło na wyłonienie listy tych najbardziej wciągających

Znaleźliście swoje ulubione tytuły?

Temat uzależnienia od gier podnoszony był wiele razy, głównie przy okazji materiałów, które miały na celu ukazać elektroniczną rozrywkę w negatywnym świetle. Łatka “grasz, czyli jesteś uzależniony” nie przypadła do gustu graczom, ale prawda jest taka, że uzależnić można się od wszystkiego i jeśli coś negatywnie wpływa na nas lub nasze najbliższe otoczenie, to warto temu przeciwdziałać.

I w tym właśnie ma pomóc dodanie “zaburzeń na tle gier wideo” (ang. gaming disorder) do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń przez Światową Organizację Zdrowia. I nie, nie oznacza to, że jeśli gracie, to powinniście wybrać się do psychologa czy zafundować sobie terapię. Wprowadzeniu tego oznaczenia do oficjalnego rejestru, pozwoli na dokładniejsze badania i opracowywanie metod leczenia dla osób, które naprawdę potrzebują pomocy. A jeśli czujecie taką potrzebę, to do psychologa możecie wybrać się zawsze – jeśli z czymś sobie nie radzicie, nie bójcie się szukać i prosić o pomoc.

Co prawda owo zaburzenie ma oficjalnie obowiązywać dopiero od pierwszego stycznia 2022 roku, ale już teraz niektóre zespoły postanowiły przyjrzeć się sprawie bliżej. Redakcja serwisu Clutch przeprowadziła jakiś czas temu test na grupie 1570 graczy, który miał na celu wskazanie najbardziej uzależniających gier dostępnych obecnie na rynku oraz przedstawienie, jakie typy osób są bardziej podatne od innych. Średnia wieku ankietowanych to 20,55 lat, a wśród nich znalazło się 89,5% mężczyzn i 6,9% kobiet – część uczestników badania nie chciała podawać swojej płci.

Okazało się, że najbardziej uzależniającą grą jest Minecraft, ale nie zabrakło też For Honor, Overwatcha, Fortnite’a czy Red Dead Redemption. Ze wszystkich osób, które wzięły udział w badaniu, 27,8% uzyskało wynik 41,2 punktów, co oznacza, że ta grupa jest lub ma skłonności do uzależnienia od gier wideo. Więcej danych dotyczących badania znajdziecie na grafikach poniżej, przy tym warto jednak pamiętać, że krótka ankieta w Internecie jest ostatecznie mało miarodajna. Być może dokładniejsze badanie w tym temacie pojawią się po 2022 roku.

Bartek Witoszka

Więcej na temat:

2
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
2 Komentarze
0 Odpowiedzi
2 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aimagylop
Użytkownik

Pewnie by to zestawienie inaczej wyglądało gdyby uwzględnili gry mobilne z typowymi dla nich mechanikami typu – zaloguj się raz dziennie, codziennie – zaloguj się rano i wieczorem – zaloguj się 3 razy dziennie – bądź zalogowany przez 5, potem 10, potem 30 minut, a potem przez godzinę – questy dzienne – questy tygodniowe – eventy czasowe – limit energii/wykonywanych akcji który można zwiększać levelując profil To wszystko sprawia że nie chcesz przegapić nagród za wykonywanie tego typu czynności więc odpalasz grę kilka razy dziennie a robienie zadań dziennych powoli przeradza się w drugą pracę. Limit energii jest paskudny. Chcesz… Czytaj więcej »

Finear
Użytkownik

RDR tak wysoko bo ludzie zasypiają a licznik nabija godziny

Popularne wpisy

Popularne Gry