Heroes III [ZOBACZ MEMY], czyli Polygamia pyta, Astrologowie odpowiadają

Heroes III [ZOBACZ MEMY], czyli Polygamia pyta, Astrologowie odpowiadają

Heroes III - mem
Heroes III - mem
Źródło zdjęć: © Astrologowie ogłaszają
Barnaba Siegel
09.03.2021 11:11

"Astrologowie ogłaszają tydzień sesji. Populacja studentów zwiększa się". Memiczny potencjał Heroesów III został odkryty już dawno temu, ale trójka znajomych zamieniła to w prawdziwą sztukę. Sztukę komentowania i gry, i rzeczywistości.

Astrologowie ogłaszają Tydzień z Heroes of Might & Magic na Polygamii! Oto jeden z tekstów, które publikujemy w ramach naszego cyklu

Rano informują o godzinie wschodu i zachodu Słońca, wieczorem atakują memami. Fanpage "Astrologowie ogłaszają" obserwuje "tylko" 23,7 tys. osób, ale ich celne przeróbki często okrążają polski internet. A skoro na Polygamii trwa Tydzień z "Heroes of Might & Magic", to nie mogło zabraknąć krótkiej rozmowy z trójką autorów, stojącą za tym przedsięwzięciem.

Barnaba Siegel: Kiedy wystartował fanpage i jaki był zamysł na początku? Ile osób go prowadzi?

Ronie, Eri, Frostburn: Fanpage prowadzimy we troje, ale zdarza się, że musimy poprosić innych o pomoc lub chwilowe zastępstwo. 25 marca minie dokładnie 5 lat od jego założenia. Na początku wrzucaliśmy tylko posty ogłaszające symbole tygodnia, potem memy związane bezpośrednio z grą, a po kilku miesiącach zaczęliśmy również tworzyć takie odwołujące się do rzeczywistości. Nasz plan od początku uwzględniał wszystkie te rzeczy, ale nie od razu wiedzieliśmy, jak się za to zabrać.

Heroes III - mem
Heroes III - mem© Astrologowie ogłaszają

Memy są głównie waszego autorstwa czy sporo dostajecie od społeczności?

Z roku na rok społeczność staje się coraz bardziej aktywna. Dostajemy od ludzi mnóstwo obrazków i w tym momencie na pewno wrzucamy ich więcej niż własnych. Są takie tygodnie, kiedy wrzucamy wyłącznie własne memy, ale są też takie, kiedy podajemy tylko temat przewodni i dostajemy dosłownie setki memów, z których potem wybieramy kilkadziesiąt najlepszych.

Sam szablon "Astrologowie ogłaszają (tu wstaw wydarzenie)" krąży już od lat w naszej popkulturze, korzystają z niego nawet agencje reklamowe. Czy ten żart wciąż jest dla was zabawny, czy czujecie już lekkie zmęczenie materiału?

Umiejętnie użyty szablon może jeszcze czasem rozbawić, ale, jak wszystko, używany zbyt często traci swoją wyjątkowość i swój urok. Używanie go komercyjnie przez wzbudzenie sentymentu jeszcze kilka lat temu mogło być dobrym zagraniem marketingowym i strzałem w dziesiątkę, ale szybko stało się mało oryginalne. Kto pierwszy, ten lepszy. Owszem, zdarzają się takie, które nas rozbawią, ale generalnie to już się "przejadło".

Astrologowie ogłaszają
Astrologowie ogłaszają© Astrologowie ogłaszają

Kiedyś było dużo memów wokół samej gry, teraz to często komentarze do aktualnej rzeczywistości. Jak to odbierają ludzie - sporo się wycofuje z fanpage'u? Macie jakieś przykre incydenty?

Gdybyśmy robili memy nawiązujące tylko i wyłącznie do gry, to prowadzenie strony znudziłoby się nam po roku lub maksymalnie dwóch. Materiału źródłowego nie ma aż tak dużo, więc takie żarty szybko stały się zbyt powtarzalne – większość z nich mówi o budowaniu Kapitolu albo nekromancie-oszuście, który ukradł hełm. Odwołujemy się do rzeczywistości, żeby wyrazić sprzeciw wobec władzy, krytykować wypowiedzi polityków i zwracać uwagę na dyskryminację kobiet i mniejszości.

Astrologowie ogłaszają
Astrologowie ogłaszają© Astrologowie ogłaszają

Często słyszymy: "Polityka jest męcząca i po ciężkim dniu chcę patrzeć na śmieszne memy o hirołsach". Rozumiemy, bo dla nas też jest męcząca i też nie zawsze mamy siłę, żeby śledzić wydarzenia na bieżąco. Nie rozumiemy za to, dlaczego niektórzy uważają, że wiedzą lepiej od nas, co jest tematem fanpage’a i oburzają się, że porusza jakieś inne tematy niż ich ulubiona gra.

Było kilka takich sytuacji, że po wpisach o mocnym nacechowaniu politycznym odchodziło kilkuset obserwujących, a dziesiątki z nich czuły potrzebę wyrażenia ostrej krytyki w komentarzach. Naszego podejścia do tematu to nie zmieni, a do przeglądania naszej strony nikogo nie zmuszamy.

Astrologowie ogłaszają
Astrologowie ogłaszają© Astrologowie ogłaszają

Prawie codziennie wrzucacie posty pełniące odpowiednik początku nowej tury w "Heroesach III", czyli informujące o nowym dniu. Do tego dorzucacie godzinę wschodu i zachodu Słońca. Nie nudzi się po takim czasie?

Posty z dniem tygodnia oraz godzinami wschodu i zachodu słońca stały się już taką naszą tradycją. Przyznajemy, że wrzucanie ich jest monotonne i nie uważamy, żeby było konieczne. Póki co trzymamy się tego, bo otrzymywaliśmy dużo wiadomości od ludzi, którym się to podoba.

Cała oprawa daje jasno do zrozumienia, że "Heroes III najlepsze" - ale które gry z serii poza tym szanujecie? I czy są wśród was osoby, które grają w turniejach albo w Mistrzostwach Polski?

Do "Heroes III" mamy po prostu największy sentyment, tak jak prawdopodobnie większość fanów serii. Memy nawiązujące do mniej znanych odsłon po prostu nie przyjęłyby się tak dobrze. Najbardziej lubimy "Heroes II" za świetną jak na tamte czasy oprawę graficzną, a także "Heroes IV" za genialnie napisaną fabułę i przepiękną muzykę.

Robert Makłowicz, jako nadworny kucharz w Bastionie
Robert Makłowicz, jako nadworny kucharz w Bastionie© Astrologowie ogłaszają

Nowsze odsłony są przyjemniejsze dla niedzielnego gracza ze względu na uproszczoną rozgrywkę, ale fabularnie są w naszej ocenie bardzo słabe. Na ich potrzeby stworzono nowe uniwersum, w którym całkowicie zrezygnowano z elementów science-fiction, co odbiera serii jej niepowtarzalny urok.

Żadne z nas nie gra profesjonalnie, choć czasem podchwycimy jakąś przydatną sztuczkę, oglądając rozgrywki profesjonalistów. Jesteśmy niedzielnymi graczami, którzy lubią od czasu do czasu przypomnieć sobie grę z dzieciństwa.

Dzięki za rozmowę!

345345543215412913
© Astrologowie ogłaszają

A skoro już przebrnęliśmy przez wszystkie żarty od Astrologów, to na koniec jeszcze specjalny mem od nas.

Świat game journo na jednym obrazku
Świat game journo na jednym obrazku© Polygamia.pl
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)