GeForce Now przyspiesza do mocy RTX 4080. A Google zamknął Stadię
Dla jednych stanowi przyszłość, dla innych już tylko przeszłość. Podczas, gdy taki kolos jak Google, posiadający serwery na całym świecie, odrzuca pomysł grania w chmurze, Nvidia nabiera rozpędu.
Pod koniec września 2022 roku Google poinformował o planach zamknięcia usługi Google Stadia. Dla wielu to był szok i wielu z tą decyzją nie potrafiło się pogodzić. Nawet część deweloperów dowiedziała się o tym dopiero z branżowych portali. Wydawałoby się, że rewolucyjna usługa, która zasłużyła nawet na własnego pada, zostanie z nami już na wieczność. Przypomnijmy - Google zamknie serwery Stadii już 18 stycznia 2023 roku.
Na szczęście nic nie wskazuje na to, by podobny los miał podzielić GeForce Now. Nvidia wzmacnia swoją ofertę. Obecnie pakiet "ultimate" (99 zł/msc lub 490zł/6 msc) umożliwia nam granie w chmurze w warunkach imitujących rozgrywkę na komputerze wyposażonym w kartę graficzną z serii RTX 3080. Teraz producent informuje, że wkrótce wrażenia abonentów mają przeskoczyć o 1000 w górę.
GeForce Now Ultimate z mocą RTX 4080 - co nam to daje?
Już w tym miesiącu pierwsi użytkownicy korzystający z pakietu ultimate uzyskają dostęp do zwiększonej mocy. Według Nvidii, gracze będą mieli do dyspozycji ponad 64 teraflopy mocy obliczeniowej. To ponad 5 razy tyle, ile generuje układ konsoli Xbox Series X (12 teraflopów) i sześciokrotnie więcej, niż PlayStation 5 (10,28 teraflopów).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A jak to wygląda w porównaniu z poprzednią generacją używaną w ultimate? To 1,75 razy więcej teraflopów. Nie oznacza to jednak, że uzyskamy bezpośrednio tyle więcej wyświetlanych klatek na sekundę. Obecnie możliwości pakietu ulitmate (przy mocy RTX 3080) to maksymalna rozdzielczość 4K i 120 klatek na sekundę.
Czy coś jednak się zmieni? Nvidia informuje, że podniesienie wydajności do klasy GeForce RTX 4080 będzie odczuwalne. Teraz to (nadal) 4K i 120 FPS, ale wprowadzono nowy tryb - Reflex, umożliwiający nawet do 240 FPS. Wraz z nim ma zmniejszyć się minimalne opóźnienie, które wyniesie 40 ms.
Co więcej, Nvidia zapowiada także wprowadzenie obsługi ultraszerokich monitorów. GeForce Now zadziała na ekranach o rozdzielczości maksymalnie 3840 x 1600, w co należy wliczyć popularne formaty - 3440 x 1440 czy 2560 x 1080.
Arkadiusz Stando, redaktor prowadzący Polygamii