Zmien skórke
Logo Polygamii

Gaben znowu macha młotem sprawiedliwości i tym razem się nie patyczkuje

11 tysięcy banów rozdanych w jeden dzień. Aż chciałoby się rzec: „Mają rozmach…”

Jedenaście tysięcy czterysta czterdzieści jeden. Dokładnie tyle, według serwisu SteamDB, banów rozdał 14 sierpnia system Valve Anti Cheat. Zdecydowana większość zablokowanych kont należy do nieuczciwych graczy Counter-Strike: Global Offensive, choć oberwało się też tym, którzy nie radzą sobie w innych grach Valve.

Vault Anti Cheat
SteamDB

Firma z wiadomych przyczyn nie dzieli się szczegółami działania systemu VAC, podobnie jak nie zdradza, który cheat został przez niego wykryty. Znane są natomiast konsekwencje blokady. Oszuści nie mogą grać na serwerach objętych działaniem systemu, nie mogą dzielić się zablokowanymi grami w ramach Steam Family Sharing, podobnie jak nie mogą takiej gry zwrócić, mimo spełniania kryteriów. Nakładana jest też blokada na ekwipunek danej gry, zatem nie można sprzedawać przedmiotów na steamowym rynku, a wbrew pozorom może to być całkiem dochodowy biznes.

Jednak wbrew pozorom tego typu blokady najbardziej uderzają nie w oszustów, a twórców cheatów. Ponieważ praktycznie każda taka „pomoc” jest płatna, czy to jednorazowo, czy w formie abonamentu, fala banów powoduje spadki zarobków firm sprzedających psucie zabawy innym. A zarobki te są naprawdę duże. Zresztą widać to po reakcjach, które w jednym miejscu zebrał użytkownik Reddita o ksywce TwitchDanmark. Zobaczcie, jakie fajne firmy. Posprzedażową obsługę klienta i komunikację mają opanowaną do perfekcji.

Valve Anti Cheat
Reddit
Valve Anti Cheat
Reddit
Valve Anti Cheat
Reddit

Odkładając żarty na bok, 2016 wydaje się być rokiem walki z nieuczciwymi graczami i dostawcami cheatów. Tylko od lipca do połowy września Gaben rozdał ponad pół miliona banów, choć prym wiedzie w tym nie Valve, a Blizzard.

Valve Anti Cheat
SteamDB

W czerwcu przez Overwatch przeszła pierwsza fala banów, drugą mieliśmy na przełomie lipca i sierpnia (co miało dość komiczne efekty), a ponadto „Zamieć” postanowiła dobrać się do skóry samym twórcom oszustw. I bardzo dobrze, oby więcej takich akcji w przyszłości.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

10
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
3 Komentarze
7 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mateo91g
Użytkownik

Popieram. Prem ban dla każdego cheatra. Trzeba tą hołotę wytępić z gier.

Simplex
Gość
Simplex

Cheaty to bardzo duży problem na PC, aż się odechciewa grać w multi.

jakubek278
Użytkownik

Jak sam jestem graczem PC, to otwartość platformy też ma niestety swoje minusy.

mateo91g
Użytkownik

Nie tylko na PC. W przypadku Battlefield 4 na PlayStation 4 jest jeszcze większy problem w cheaterami na na PC! Na PCcie grozi ci przynajmniej ban, na PS4 kupujesz pendrive z cheatami i możesz oszukiwać do woli, nic ci nie grozi, bo na konsolach nie ma żadnego programu wykrywającego cheaty, ponadto duża część graczy gra na myszkach na PS4 (tak, na myszce na konsoli – są specjalne przejściówki do tego) i tym samym ma olbrzymią przewagę nad innymi. Czasy gdy zamknięta infrastruktura konsol była zabezpieczeniem przed cheatami już minęła, teraz na konsolach cheatowanie jest równie łatwe, ponadto jest bezkarne.

jakubek278
Użytkownik

Z tą myszką mam pytanie, za czasów ps3/x360 była myszka zrobiona pod konsole ale ona tylko emulowała ruch gałki (nie było pędu i szybkiego obracania się jak to jest normalnie).
Czy o graniu na myszce masz na myśli taką “emulacje” czy myszkę działająca jak na PC.

kamil950
Użytkownik

Jeżeli się nie mylę, coś się nie zmieniło mocno odkąd o tym czytałem i dobrze pamiętam etc., to konsole nowej generacji (PS4, XO) chyba nie zostały złamane w najnowszych wersjach firmware’u, więc cheaty w rodzaju widzenia przez ściany czy natychmiastowego autonamierzania celów są raczej niemożliwe. Możliwe są np. jakieś makra na gamepadach, że np. prawy trigger powoduje oddanie strzału i padnięcie na ziemię. Jeszcze czytałem, że też jest jakiś skrypt (ale już nie pamiętam czy to było na poprzednią czy obecną generację chyba Playstation), że strzelając, makro powodowało tak, iż jakby prawą gałką ruszało się trochę w dół, co w… Czytaj więcej »

DontBeSoRambo
Użytkownik

Zupełnie nie rozumiem sensu chitów w multi.
Nie rozumiem jak ktoś może czuć przyjemność ze zwycieństw osiąganych przez chity. Przegrany mecz w CS czy w DOTE to duże źródło wiedzy, potrzebnej w kolejnych meczach, szkoda sobie to zabierać.

Chęć zaimponowania innym mija wraz z wiekiem, każdy cheater pewnego dnia uzna że był durnym gimbusem że robił takie rzeczy, szkoda że młodość jest taka gniewna

Sasilton
Użytkownik

Ludzie lubią wygrywać i tyle. Zobacz co się działo podczas tegorocznej olimpiady.

znubi
Użytkownik

To spróbuj zrozumieć sens czegoś takiego https://www.youtube.com/watch?v=xY7m4KzYR4Q
No ciężko, to są właśnie choroby psychiczne.

vanVoltaire
Użytkownik

Miałem kiedyś znajomego który lubił cheatować, więc to wygląda zupełnie inaczej. Nie wygrana sprawia radość, a rozzłoszczenie przeciwników i widok pustoszejącego serwera. Nie pochwalam w żadnym wypadku takiego zachowania, ale tu nie chodzi o wygraną, a właśnie czasami o pewnego rodzaju “zwrócenie na siebie uwagi”, świadomość chaosu jaki wywołujesz i radość z wyprowadzenia ludzi z równowagi. :/