Factorio osiąga fenomenalne wyniki. Sukces czeskiego studia
Factorio to niezależna strategia ekonomiczna, za którą odpowiedzialne jest czeskie studio niezależne Wube Software. Produkcja szybko osiągnęła sukces i zdaje się, że jej przyszłość maluje się w pozytywnych barwach.
02.01.2023 13:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Factorio to nietypowa strategia ekonomiczna. Zadaniem gracza jest stworzenie możliwie wydajnego systemu opartego o przenośniki taśmowe. W tym celu należy zadbać o to, by w fabryce nie zabrakło prądu ani surowców, co realizujemy, dodając kolejne budynki. Oprócz tego gracze muszą zapewnić bezpieczeństwo przedsiębiorstwu, które powstaje na niezbyt przyjaznej planecie. To, w jaki sposób będziemy realizować swoje cele, pozostaje w naszej gestii. Twórcy pozostawili graczom sporo swobody, dzięki czemu rozgrywka jest jeszcze bardziej angażująca.
Premiera pełnej wersji tej czeskiej strategii odbyła się w sierpniu 2020 r., choć patrząc na jej grafikę, można by stwierdzić, że ma o dobre 20 lat więcej. Gracze docenili ją jednak nie ze względu na wygląd (choć wykorzystanie sprite'ów z pewnością podoba się starszym fanom Factorio), a przez to, jak mocno można się w nią zaangażować. Świadczą o tym bardzo dobre wyniki sprzedaży gry.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wuble Software pochwaliło się, że podczas minionych świąt Bożego Narodzenia przekroczony został próg 3,5 miliona sprzedanych kopii Factorio. Na koniec lutego 2022 r. twórcy informowali, że gra sprzedała się w 3 milionach egzemplarzy, co oznacza, że w ciągu dziesięciu miesięcy przybyło 500 tys. grających. Czesi podkreślają, że od czasu, gdy wydana została wczesna wersja gry, czyli od roku 2016, aż do teraz, Factorio nie było udostępnione w ramach jakiejkolwiek promocji, gracze są zatem gotowi zapłacić pełną cenę za tę wciągającą strategię. W Polsce grę można kupić na Steam za 120 zł.
W 2022 r. Factorio trafiło też na nową platformę - Nintendo Switch. Jak informuje Wuble Software, na tej platformie gra sprzedała się w 40 tys. kopii, z czego ok. 40 proc. zamówień pochodzi z Japonii.
W najbliższej przyszłości twórcy skupią się na przygotowaniu wsparcia dla kontrolerów na PC i Steam Decku i pełnej obsługi klawiatury i myszy w przypadku wersji na Nintendo Switch. Nie podano jednak konkretnych dat, kiedy te nowości zostaną wdrożone.
Factorio - mody robią furorę
Z przygotowanego przez Wuble Software raportu dowiadujemy się, że społeczność Factorio jest bardzo zaangażowana. W 2022 r. działało 1221 twórców modów, którzy stworzyli 1686 nowych modów i 7227 aktualizacji do istniejących już modyfikacji. Blisko 639 tys. graczy pobrało łącznie prawie 42 mln modów.
Factorio to niewątpliwie ogromny sukces Wuble Software. Jak zauważają sami twórcy strategii, od lat udaje im się utrzymać trend sprzedaży na poziomie ok. 500 tys. egzemplarzy rocznie i mają przy tym nadzieję, że w przyszłości liczby te nie zostaną zredukowane. Biorąc pod uwagę, jak aktywna jest społeczność zgromadzona wokół Factorio, pozostaje nam tylko życzyć wszystkim, by produkcja żyła jak najdłużej.
Karol Kołtowski, dziennikarz Polygamii