Diablo: Immortal opóźnione w Chinach. Wszystko przez Kubusia Puchatka

Diablo: Immortal opóźnione w Chinach. Wszystko przez Kubusia Puchatka
25.07.2022 12:58
Diablo: Immortal opóźnione w Chinach.
Diablo: Immortal opóźnione w Chinach.
Źródło zdjęć: © Blizzard

Chińscy gracze nie mają łatwo – rząd nakłada na nich coraz to kolejne ograniczenia, a do tego okazało się, że premiera Diablo: Immortal została opóźniona o ponad miesiąc. A to wszystko przez Kubusia Puchatka.

O tym, że chińscy rządzący wzięli się za graczy, nie trzeba nikomu przypominać. Dotyczy to szczególnie niepełnoletnich, na których nałożono limit czasu, jaki mogą spędzać na rozgrywce online. Sprytni gracze obchodzą ograniczenia, ale jest już jasne, że Państwo Środka zaczęło zwracać szczególną uwagę na rynek gier. I to właśnie dlatego chińska premiera Diablo: Immortal została opóźniona o ponad miesiąc.

Post opóźnił premierę Diablo: Immortal w Chinach

Pierwotnie premiera Diablo: Immortal w Chinach miała odbyć się 23 czerwca 2022 roku, jednak chińscy gracze musieli obejść się ze smakiem. Jak donosi Bloomberg, opóźnienie spowodował post z oficjalnego konta gry na platformie społecznościowej Weibo (chiński odpowiednik Twittera). Napisano w nim: "Co sądzicie o niedźwiadku?", nawiązując do postaci Kubusia Puchatka.

Kubuś Puchatek – kontrowersje w Chinach

Przypomnijmy, dlaczego Kubuś Puchatek budzi tak duże kontrowersje w Chinach, że został aż zakazany. Postać ta jest od lat wykorzystywana przez chińską opozycję i internautów do tworzenia memów wyśmiewających przewodniczącego ChRL i sekretarza generalnego KPCh, Xi Jinpinga. To właśnie dlatego Kubuś Puchatek został zakazany, a chińscy urzędnicy są wyjątkowo wyczuleni na tę kwestię.

Już kilkukrotnie różne gry otrzymywały negatywne komentarze od chińskich internautów za nawiązania do memów z Kubusiem Puchatkiem. Przykładem może być historia tajwańskiego horroru Devotion.

Co na to Blizzard?

Nie wiadomo, czy był to żart, czy chwila nieuwagi ze strony marketingowców, ale NetEase, współproducent i dystrybutor gry na rynku chińskim, szybko usunął post i ogłosił przełożenie premiery na bliżej nieokreślony termin. Blizzard początkowo milczał, ale po kilku dniach wypuścił oświadczenie, w którym stwierdził, że powodem opóźnienia jest chęć zoptymalizowania gry. Amerykańska firma nie wspomniała nic o feralnym poście na Weibo.

Gra ma ostatecznie wyjść 25 lipca 2022 roku, a więc dzisiaj wieczorem czasu chińskiego. Mimo to nie wiadomo, czy faktycznie premiera będzie miała miejsce – chińscy urzędnicy wciąż nie wydali niezbędnego pozwolenia. Nie da się wykluczyć, że będą czekać z decyzją do ostatnich godzin, a nawet minut przed premierą.

Tomasz Bobusia, dziennikarz Polygamii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)