10 najlepszych gier logicznych (cz. 2)
Szukacie dobrych gier logicznych? Mamy kilka niezłych propozycji, które z pozoru mogą widnieć jako coś prostego, lecz ostatecznie są to gry pełne przyjemnych w rozwiązywaniu zagadek.
21.07.2022 11:00
The Witness
Niesamowite połączenie czegoś banalnego z zaskakująco wciągającym poziomem wyrafinowania. Z jednej strony rysowanie linii w labiryncie to wyjątkowo prosta forma zabawy, a z drugiej da się z tego zrobić tytuł na dziesiątki godzin. The Witness jest grą logiczną, która pokazuje, że nie trzeba wiele do stworzenia świetnej produkcji. Chodzimy po wyspie i szukamy specjalnych paneli zawierających zagadki do rozwiązania. Odszukanie wyjścia w labiryncie 2D początkowo nie jest dużym wyzwaniem, lecz wraz z upływem czasu napotkamy na coraz bardziej złożone łamigłówki, dające sporo satysfakcji z ich rozwiązywania.
Fez
Fez jest grą logiczną ze sporym naciskiem na elementy platformowe. Będziemy skakać i wspinać się po różnych powierzchniach, ale nasze zachowanie nie będzie pozbawione celu. Ostatecznie wszystko stanowi tu swego rodzaju łamigłówkę, którą trzeba rozwiązać, a wisienką na torcie jest dodatek w formie trzeciego wymiaru. Że niby co? Już wyjaśniam. Sama gra jest dwuwymiarowa, ale twórca zdecydował się dorzucić zagadki powiązane z obecnością trzeciego wymiaru. Główny bohater pomimo bycia istotą 2D, zyskał wyjątkową zdolność korzystania z trzeciego wymiaru. Obracamy zatem obraz i zastanawiamy się co pomoże w dosięgnięciu interesującej nas lokalizacji.
Lemmings
Osoby z chrapką na coś w stylu retro mogą skierować swój wzrok na Lemingi. Istnieje wiele wersji na sporo różnych platform, więc zdecydowanie się na konkretną w sporej mierze sprowadza się do własnych preferencji. Lemmings to zabawa polegająca na bezpiecznym przeprowadzeniu małych ludzików, które… bezmyślnie brną przed siebie. Musimy zadbać o to, żeby na ich drodze nie było żadnych przeszkód, a także o to, żeby dosłownie nie skoczyły w jakąś przepaść i nie zginęły. Prosta koncepcja mogąca wciągać na wiele godzin.
Mini Metro
Parę kółek, kwadratów i trójkątów oraz linii w różnych kolorach. Pod względem graficznym Mini Metro sprowadza się mniej więcej do tego, ale nie dajcie się zwieść, bo tak naprawdę to wciągająca gra logiczna. Mini Metro polega na dbaniu o tworzenie odpowiednich połączeń stacji metra. Jeżeli osoby z trójkąta chcą się przedostać do stacji będącej kwadratem, wtedy musimy stworzyć pomiędzy nimi linię. Oczywiście temat się komplikuje, a liczba połączeń wzrasta. Gra jest przystępna, względnie prosta i satysfakcjonująca. W skrócie nie chcemy doprowadzić do tego, żeby stacje były przesadnie zatłoczone, więc główkujemy jak zbudować optymalną sieć metra.
Gorogoa
Pomysłowa gra logiczna, w której skupiamy się na przesuwaniu obrazków, a także przybliżaniu ich zawartości, próbach dopasowywania sąsiadujących ze sobą paneli i tak dalej. Jest to relaksujące doświadczenie, w którym niewątpliwą zaletą będzie oryginalne podejście do sposobu prowadzenia rozgrywki. Gracz zarządza obrazkami w taki sposób, żeby pchać historię do przodu i podziwiać jej surrealistyczne elementy. Gorogoa to krótki tytuł, ale za to pełen oryginalnej kreatywności oraz satysfakcjonujących łamigłówek.
Zobacz także
Marcin Hołowacz, dziennikarz Polygamii