10 najlepszych gier logicznych (cz. 1)
Podajemy nasze typy najlepszych gier logicznych. Oto pierwsza porcja pięciu fajnych tytułów, w których trzeba trochę pokombinować.
Portal 2
Portal 2 trafił już do naszego zestawienia z najlepszymi grami dla dwóch osób, ale tytuł zasługuje również na miejsce obok najlepszych gier logicznych. Strzelanie tak zwanym Aperture Science Handheld Portal Device lub jeśli ktoś preferuje alternatywną nazwę, to strzelanie tak zwanym Aperture Science Portable Quantum Tunneling Device… o czym to ja mówiłem? Ach tak, w grze Portal 2 będziemy strzelać nietypową bronią, którą w skrócie można określić jako portal gun. Jak zapewne się domyślacie, służy ona do tworzenia specjalnych portali, dzięki którym można się przenosić w czasoprzestrzeni. Ta pierwszoosobowa gra ma sporo przyjemnych łamigłówek i niezłą dawkę poczucia humoru.
Tetris
Niezależnie od tego, jaką konkretnie wersję wybierzemy, Tetris zyskał miano kultowej gry logicznej, która stanowi niezwykłe osiągnięcie pod względem znalezienia złotej równowagi. Konkretniej mówiąc, chodzi mi o to, że Tetris jest bardzo prostym tytułem i praktycznie każdy może zacząć w to grać bez jakiegokolwiek przygotowania. Przystępne sterowanie i intuicyjne zasady rozgrywki gwarantują łatwość całej zabawy. To prawda, że ta gra jest prosta, ale nie na tyle, żeby szybko się znudzić. Tetris znalazł równowagę w tym sensie, że nie jest szczególnie wymyślnym tytułem, lecz wciąga i angażuje na długie godziny. Oczywiście po upływie kilku dekad pojawiły się liczne urozmaicenia dla całej formuły, w związku z czym istnieje sporo Tetrisów z nietypowymi dodatkami w swoich zasadach.
Sąsiedzi z Piekła Rodem
Ta produkcja ma już swoje lata, ale wciąż potrafi dawać sporo frajdy. Całość należy oceniać z przymrużeniem oka, ponieważ tytuł polegający na dokuczaniu swojemu sąsiadowi jest pewną formą żartu. Przecież nikt w prawdziwym świecie nie pozwoliłby sobie na tego typu infantylne zachowanie… prawda? Można powiedzieć, że jest tu jakaś forma łamigłówek, lecz są one bardzo proste i w tytule chodzi przede wszystkim o odpowiednie wyczucie czasowe w odniesieniu do tego, co aktualnie robi nasz sąsiad. Sporo osób wspomina Sąsiedzi z Piekła Rodem jako grę z dzieciństwa, ale warto nadmienić, że w 2020 pojawił się remaster (Neighbours back From Hell) zarówno pierwszej części, jak i drugiej.
Baba Is You
Baba Is You to dość nietypowa produkcja, w której będziemy programować rzeczywistość. Pewnie zapytacie: "jakim cudem?". Odpowiedź jest zaskakująco prosta, otóż w świecie gry można dostrzec instrukcje, które… po prostu sobie leżą gdzieś na podłodze. Jeżeli widzimy napis "baba is you", to możemy dokonać zmiany, w efekcie dającej instrukcję "baba is rock". Sprawi to, że nasza postać zamieni się w kamień. Gdybyśmy np. zrobili instrukcję "baba is wall", wtedy baba przemieni się w pobliską ścianę. Kiedy się o tym czyta, całość może sprawiać wrażenie czegoś dziwacznego, lecz w rzeczywistości gra jest intuicyjna i pełna satysfakcjonujących łamigłówek. Grafika zdecydowanie uderza w minimalistyczne tony.
The Talos Principle
The Talos Principle to pierwszoosobowa gra logiczna z całkiem przyjemną grafiką oraz zróżnicowanymi lokacjami. Niejaki Elohim ma dla nas serię zagadek, które powinniśmy rozwiązać. Często będziemy musieli np. pozyskać odpowiednie przedmioty i ustawiać je w korzystnych miejscach albo unikać potencjalnych zagrożeń. Wraz z upływem czasu łamigłówki staną się bardziej wymagające, a The Talos Principle zacznie wciągać również swoją fabułą. Tytuł zadaje trudne pytania o istotę człowieczeństwa i sprawia, że zaczynamy kwestionować rzeczywistość oraz to, czym tak naprawdę jesteśmy. Z pewnością jest to godna polecenia i zapadająca w pamięć gra logiczna.
Marcin Hołowacz, dziennikarz Polygamii