10 milionów na planszówkę. Kolejny wielki sukces polskiej zbiórki

10 milionów na planszówkę. Kolejny wielki sukces polskiej zbiórki

Robinson Crusoe
Robinson Crusoe
Źródło zdjęć: © Portal Games
Barnaba Siegel
14.04.2021 12:41

Gry wideo mają z tym problem, ale planszówki? Dajcie fajną nazwę i tematykę, znane studio i ładne wizualizacje, a kurek z kasą się odkręca. I bardzo dobrze! A w przypadku "Robinsona Crusoe" mamy do czynienia z kolekcjonerską reedycją i ciekawym startupem.

Polskie Portal Games poprosiło o 50 tys. euro na piękne i międzynarodowe wznowienie planszówki wydanej w 2012 roku - "Robinson Crusoe" autorstwa Ignacego Trzewiczka. Nie trudno się domyślić, że kwota została przebita - a do tego doszło już po 20 minutach zbiórki. Ale że doszło to do poziomu 2,27 mln euro, a więc ponad 10 mln złotych, chyba nikt się nie spodziewał.

Trzon gry pozostaje niezmienione, wcielamy się w rozbitka (jedna z kilku klas) i obmyślamy plan, na utrzymanie załogi przy życiu i przetrwanie na nieznanej nam wyspie, ale też poszukiwanie skarbów. Produkcja zostanie wzbogacona o liczne dodatki, w tym figurki stworzone z pomocą Awaken Realms.

- Bardzo się cieszmy, że mogliśmy być i dalej jesteśmy częścią tego projektu – mówi Ignacy Trzewiczek, twórca gry Robinson Crusoe i właściciel Portal Games.

Ale przy okazji udało się osiągnąć jeszcze jeden sukces. Pieniądze zebrano nie przez Kickstartera, GoFundMe czy Indiegogo, a polskie Gamefound. To stosunkowo nieznana platforma, ale - jak widać - z sukcesami. "Robinson Crusoe" zebrał niewiele mniej od planszowego "Frostpunka" (2,5 mln euro), na którego pieniądze poszły przecież przez słynnego Kickstartera.

- Połączenie Gamefound, polskiego startupu o międzynarodowym zasięgu, i Portal Games, które znane jest światowej społeczności graczy ze swoich wyjątkowych tytułów, to mieszanka skazana na sukces. Osiągnięty wynik pokazuje, że polskie gry są synonimem bardzo wysokiej jakości, ale również są coraz bardziej rozpoznawalne i pożądane - dodaje Trzewiczek.

Kolekcjonerska edycja "Robinson Crusoe" ma ukazać się w lutym 2022 roku w wersji angielskiej. Pozostałe wersje językowe (w tym polska) mają dotrzeć 2-3 miesiące później. Więcej informacji o samej grze znajdziecie na jej karcie Gamefound.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)