Xbox Series X i Xbox Series S trafił do sklepów. Tak jakby

Xbox Series X i Xbox Series S trafił do sklepów. Tak jakby

Xbox Series X i Xbox Series S na półkach jednego z elektromarketów
Xbox Series X i Xbox Series S na półkach jednego z elektromarketów
Źródło zdjęć: © Polygamia.pl
10.11.2020 13:21, aktualizacja: 03.03.2022 07:36

Dostępność konsol przysparza sprzedawcom i klientow sporego bólu głowy. Raz, że urządzeń jest za mało, dwa - część sklepów jest zamknięta. Jak sobie radzą w dniu premiery Xbox Series X|S? Sprawdzamy.

Pierwsze podejście do zdobycia Xbox Series X lub Xbox Series S robimy z marszu. Dzwonię na infolinię sieci RTV Euro AGD z zapytaniem: gdzie w Warszawie wejdę do sklepu i wyjdę z konsolą.

- A jaką by pan chciał? – dopytuje rezolutny konsultant. – Gołą? Z padem? A może z grą? Bo jest w pakiecie z "Assassin's Creed: Valhalla"? Bo na jutro mogę panu do dowolnego sklepu zamówić.

Jutro święto, myślę, ale nie zwracam uwagi i dopytuję. – Wezmę, cokolwiek jest na półce. Aż taki wybór macie?

- Już sprawdzam. <chwila ciszy> Wie pan co, tak od ręki to będą jednak pojedyncze sztuki. Widzę na Grójeckiej, Przyczółkowej i Puławskiej. Na Marszałkowskiej już wyszły. Ale sprzedajemy je na zasadzie: kto pierwszy, ten lepszy.

Lepiej mają ci, którzy zamówili konsole wcześniej. - Dla klientów, którzy wolą odbierać produkty osobiście uruchomiliśmy 20 mobilnych punktów odbioru w kilkunastu miastach w całym kraju. Znajdują się one na parkingach przed galeriami handlowymi, są to odpowiednio przygotowane i wyposażone auta dostawcze, w których z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa można odebrać zamówiony produkt i zrealizować płatność bezgotówkową. Obecna sytuacja wymaga wdrażania elastycznych rozwiązań, które pozwalają dostarczać produkty klientom jak najszybciej i do dogodnych dla nich miejsc - mówi Ilona Federowicz, PR Manager sieci RTV Euro AGD.

Zamówione, ale czy dojedzie?

Zdobycie konsoli Xbox Series X okazuje się być wyzwaniem sporym. Pewności nie ma nawet ten, kto złożył zamówienie przedpremierowe. Przykład przyszedł m.in. od Kuby Krawczyńskiego z siostrzanego serwisu dobreprogramy.

Zamówienie złożył w x-kom w momencie gdy ruszyła przedsprzedaż. 22 września, przelew błyskawiczny, który poszedł o godzinie 10:06. - Opłaciłem od razu zadatek w wysokości 100 zł i wybrałem odbiór w salonie w Lublinie – mówi mi Kuba. Dalszy scenariusz znamy wszyscy.

Rząd wprowadza kolejne restrykcje, sklepy stacjonarne w znacznej części zamknięto i pojawiły się pytania. - Kontaktowałem się z firmą, aby zamienić zamówienie z odbioru w salonie na kuriera. Raz utwierdzano mnie w przekonaniu, że otrzymam konsolę na 10 listopada, a raz, że mogą być opóźnienia – opowiada Kuba. Generalnie zapadła cisza. Do 9 listopada. Wtedy zmienił się status zamówienia. O godzinie 17:07 przyszedł mail z etykietą trackingową UPS.

- Problem polega na tym, że według statusu nikt od x-komu nie odebrał tej przesyłki i ona nadal czeka, aby trafić do sortowni, a dopiero później być wydana do doręczenia na Lublin. Aktualizacji nie mam nadal żadnej i wygląda na to, że nie otrzymam konsoli dzisiaj, najwcześniej mogę liczyć na czwartek, a i on nie jest wcale gwarantowany – żali się Kuba.

x-kom nie ma dobrej passy. Ledwo co w weekend w sieci przetoczyła się burza po informacji, gdy do jednego z klientów sklepu zadzwonił pracownik, mówiąc o uszkodzonej partii PS5, którą muszą prędko wycofać z rynku. Rzecznik prasowy firmy Kamil Szwarbuła tłumaczył później, że cała sytuacja jest dziwna, ale sieć o uszkodzonych partiach nic nie wie. Dziś bardziej interesują nas jednak konsole Xbox Series X.

- Konsole wysłaliśmy wczoraj do prawie wszystkich osób, które opłaciły lub zadatkowały zamówienie na naszej stronie oraz do klientów naszego sklepu na Allegro. Mieliśmy niestety dokładnie 37 pechowców, dla których zabrakło egzemplarzy – tłumaczy Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy sieci x-kom. Co z pozostałymi? Kolejna dostawa konsol powinna dotrzeć do sieci 18 listopada. - I tutaj nadal priorytetem będą zamówienia opłacone lub zadatkowane – dodaje Szwarbuła.

Według x-komu wszyscy klienci zostali poinformowani o kolejności realizowanych zamówień. Pewność wysyłki konsoli dzień przed premierą Xbox Series X|S mieli ci, którzy opłacą lub zadatkują sprzęt.

- Zakładam, że dostawa nastąpiła następnego dnia, czyli dzisiaj. Mam nadzieję, że ktoś nie miał potwornego pecha i jego kurierowi gdzieś po drodze nie popsuł się samochód. Kilka procent wspomnianych wcześniej klientów, do których nie dotrą dzisiaj konsole z powodu wyczerpania zapasów, dostaną rekompensatę w postaci Gamepassa na miesiąc – mówi Szwarbuła.

Dziś nie ma, ale czy będą później?

Z zupełnie innej sytuacji wychodzi Media Expert, gdzie zamknięte zostały wyłącznie sklepy w galeriach handlowych. Jak tłumaczy Michał Mystkowski, rzecznik sieci, rozmowy z klientami na temat dostarczenia konsol Xbox Series X|S zaczęły się od chwili wprowadzenia restrykcji. - Wspólnie uzgadnialiśmy najwygodniejszą formę dostarczenia sprzętu. Klienci najchętniej wybierali opcję dostawy do domu.

Mystkowski zapewnia, że osoby, które wybrały dostawę do domu lub odbiór w sklepie, powinni cieszyć się sprzętem już dziś.

- Pojawiają się komplikacje z dostawami urządzeń do klientów, którzy chcieli odebrać zamówienie w elektromarketach w galeriach handlowych. Wynikają one jednak wyłącznie z wyzwań logistycznych i transportowych, a nie dostępności urządzeń. Konsultanci starają się telefonicznie kontaktować z każdym klientem, dla którego dostawa w dniu dzisiejszym jest zagrożona – mówi Mystkowski i dodaje, że gdyby nie środowe Święto Niepodległości, konsole dotarłyby następnego dnia. A tak trzeba czekać do czwartku.

Co z dostępnością Xbox Series X|S w późniejszych terminach? - Może się zdarzyć, że w którymś ze sklepów wystąpi czasowy brak dostępności wybranego modelu. Pracujemy jednak nad organizacją kolejnych dostaw Xbox'ów, zwłaszcza mając na uwadze nadchodzący grudniowy, okołoświąteczny okres prezentowy – zapewnia Mystkowski.

Problemu zupełnie zdaje się nie mieć sieć konkurencyjna. - W dniu premiery konsole Xbox są dostępne w MediaMarkt od rana zarówno dla klientów, którzy kupili je w przedsprzedaży, jak i dla tych, którzy z zakupem czekali do dziś. Konsole cieszą się ogromnym zainteresowaniem w sklepie online, ale również w tych sklepach stacjonarnych, które są otwarte dla klientów - mówi Mariusz Bocian z działu zakupu sieci MediaMarkt. Dołącza nawet zdjęcie.

Szczęśliwy właściciel nowej konsoli Xbox Series X
Szczęśliwy właściciel nowej konsoli Xbox Series X© Polygamia.pl

Żeby nie było jednak aż tak smutno. Nie tylko w Polsce są problemy. W Stanach Zjednoczonych niektóre preordery z Amazona nie dotrą do klientów do 31 grudnia. A może i nawet później

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (128)