Wszystkie tajemnice kultowego programu Hugo

Kanał Retrostrzał na YouTubie opublikował niemal godzinny dokument o Hugo, słynnej grze telewizyjnej emitowanej przez Polsat w latach 90. i 00. Kopalnia ciekawostek i wypowiedzi ekipy, które prowadziły program.

Hugo
Hugo
Źródło zdjęć: © YouTube
Barnaba Siegel

Polska, rok 2000. Komputery ma coraz więcej osób, ale wciąż jest to towar luksusowy. W taki oto krajobraz wkracza na Polsat duński program telewizyjny "Hugo", którego gwoździem programu była sterowana przez telefon platformówka.

Wystarczyło mieć telefon bez tarczy do wykręcania numeru, ubłagać rodziców, żeby zapłacili koszt połączenia, dodzwonić się do programu, a potem sterować lewo-prawo i dół-góra przy pomocy numerów 4, 6, 8 i 2. Łatwizna?

Kto oglądał, ten oczywiście wie, że nie. Jedna pomyłka to "śmierć" Hugo, a do tego wydawało się, że dzwoniący mają totalny problem ze sterowaniem. Tymczasem wszystkiemu winne było aż sekundowe opóźnienie między kliknięciem a efektem na ekranie. Z tego powodu wielu uczestników wciskały klawisz ponownie, gdy nie widziało efektu.

"Dziecko wciska numer na telefonie, patrzy, nic. Wciska jeszcze raz i się..." - opowiada Andrzej Niemirski, czyli głos Hugo z pierwszej edycji programu.

Materiał kanału Retrostrzał to jednak nie tylko znana już historia o trudnym sterowaniu, ale pełne realia tworzenia programu i wszystkiego wokół. Wypowiada się obsada pierwszych edycji Hugo, czyli Wojciech Asiński, Andrzej Krucz oraz właśnie Andrzej Niemirski, którego twarzy nikt nie widział. Co ciekawe, Niemirski był podłączony na zapleczu do urządzenia, dzięki któremu mógł sterować minkami Hugo czy machać.

W latach 2005-2009 program "Hugo" się odrobinę zmienił, a ekipę aktorów zastąpili Piotr Galus (dziś trener fitness) oraz Mariusz Czajka jako tytułowy troll.

Popularność programu była tak duża, że "Hugo" szybko zamienił się w showbiznesową fabrykę. Po Polsce odbywały się trasy z Hugo, dzieciaki mogły zrobić sobie zdjęcie z osobą przebraną za trolla albo pograć w gry. No właśnie, były też gry. Liczne. Wikipedia odnotowała 27 tytułow na PC, konsole i telefony komórkowe oraz program "Hugo: Fabryka Gier", w którym można było tworzyć własne poziomy.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
hugopolsatretro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.