Ubisoft w służbie zdrowia. Gry studia pomogą osobom z ambliopią
Jest to dolegliwość szerzej znana jako "leniwe oko".
10.03.2017 13:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ambliopia to dolegliwość osłabiająca zdolność widzenia w jednym oku, wizualnie często objawiająca się obniżoną powieką. W bardzo młodym wieku (do ósmego roku życia) jest łatwa do wyleczenia, potem robi się coraz trudniej. Przez wiele lat wierzono wręcz, że nic się nie da z tym zrobić wśród osób dorosłych. Powstały jednak mozolne, skuteczne ćwiczenia, które poprawiają jakość widzenia. A w 2011 odkryto z kolei, że znacząco pomóc mogą także gry.
Teraz doczekaliśmy się naturalnych efektów tych wyników w branży. Ubisoft współpracuje z firmą Amblyotech, która zajmuje się leczeniem objawów ambliopii za pomocą cyfrowych mediów. Francuski deweloper przygotował zatem dwa tytuły - Dig Rush oraz Monster Burner - które zaprojektowano specjalnie z myślą o poprawie widzenia osób z "leniwym okiem". Urządzenie Amblyotech, na którym znajdą się obie produkcje, zostało zgłoszone do Agencji Żywności i Leków i aktualnie czeka na akceptację. Wstępne badania wykazały ponoć, że skutecznie przeciwdziała objawom ambliopii. Jak mówi Ubisoft w oświadczeniu:
Taka formuła leczenia nie tylko jest o wiele ciekawsza niż monotonne ćwiczenia, ale może też zmniejszyć ryzyko alienacji dzieci z ambliopią. Zamiast nosić opaskę na oko w szkole i narażać się na drwiny rówieśników, można by skutecznie redukować objawy dolegliwości w zaciszu domowym, na dodatek przy (miejmy nadzieję) przyjemnej grze. Nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać kciuki za powodzenie projektu i pogratulować Ubisoftowi. Po wirtualnej rzeczywistości pomagającej osobom z demencją to już drugi taki "okołogrowy" projekt pozytywnie wpływający na zdrowie. A jeśli do tego dodać pomoc przy obliczeniach kwantowych czy uczenie samochodów jazdy... Dzieje się!
Patryk Fijałkowski