Zmien skórke
Logo Polygamii

Wierzcie lub nie, ale GTA V może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Kto by pomyślał, że gra, w której samochody głównie się rozbija, pomoże w doskonaleniu autonomicznych pojazdów.

Lubię prowadzić samochód. Do tego stopnia, że może już niebawem znajdę chwilę, by odzyskać prawo jazdy. Nie zmienia to faktu, że są nudne momenty, na przykład autostrady, w których po prostu włączyłbym autopilota i poszedł spać. Tutaj pojawiają się autonomiczne samochody, które wcale nie są takim science-fiction, jak mogłoby się wydawać.

Google ma projekt Self-Driving Car, Uber też testuje pozbawione kierowców taksówki. Volvo pracuje nad ciągnikami siodłowymi, które mogą łączyć się w konwoje, a kierowca potrzebny jest tylko w pierwszym samochodzie. Mamy też Teslę, która bardzo intensywnie stara się wprowadzić autonomiczne pojazdy do obiegu konsumenckiego, co zresztą wychodzi, bo na przykład Model S ma całkiem nieźle radzącego sobie autopilota. Tak dobrze, że niektórzy zamiast skupić się na drodze, polują na Pokemony.

To wszystko jest bardzo fajne, ale do pełnej autonomii jeszcze daleka droga. Ford twierdzi, że pierwsze tego typu samochody zacznie sprzedawać w okolicach roku 2021, Elon Musk z kolei obiecuje samo prowadzącą się Teslę w 2018 roku. Głównym problemem jest nie tyle technologia, co dopuszczenie takich samochodów do ruchu miejskiego, bo choć sterujące nimi oprogramowanie jest bardzo zaawansowane, nadal mamy opory przed zaufaniem maszynie.

Zgromadzenie danych z prawdziwego świata jest czasochłonne i drogie. Trzeba wsiąść w samochód, przejechać się po okolicy wszystko nagrywając, a potem usiąść do komputera i ręcznie oznaczyć poszczególne elementy otoczenia. Do tego dochodzi fakt, że pewnych sytuacji nie da się zasymulować poza torami testowymi, jak na przykład zachowania w przypadku wtargnięcia pieszego na jezdnię, utraty kontroli nad pojazdem, czy po prostu przyłożenia w betonową ścianę.

A gdyby całość zautomatyzować, przynajmniej trochę? Tutaj do gry wchodzi właśnie Grand Theft Auto. Jak czytamy w portalu Technology Review, naukowcy z Intel Labs i Uniwersytetu Darmstadt w Niemczech wykorzystują grę Rockstara nie tylko do przyspieszenia procesu, ale też zmniejszenia kosztów jego przeprowadzania.

GTA V ma na tyle dobrze odwzorowany ruch miejski i środowisko, że sztuczna inteligencja bez problemu jest w stanie wszystko przeanalizować i oznaczyć. A do tego można jeszcze stworzyć niebezpieczne sytuacje i nauczyć autopilota odpowiedniej reakcji. Bez kosztów zniszczonego samochodu i przede wszystkim – bez narażania nikogo na utratę zdrowia lub życia.

Gry coraz częściej pomagają w różnych dziedzinach nauki. Adrien Gaidon z Europejskiego Centrum Badań Xeroksa stworzył podobny algorytm uczący, korzystając z silnika Unity. Często tez sami gracze są angażowani w podobne projekty. Folding@home, Project Discovery czy Foldit to tylko kilka przykładów. Mało tego, czasem gracze okazują się lepsi od superkomputerów i to nie w byle jakiej dziedzinie, bo w obliczeniach kwantowych.

Bartosz Stodolny

Więcej na temat:

3
Dodaj komentarz

Login by skomentować
3 Komentarze
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
simpson
Użytkownik
simpson

w gta v auta nie patrzą kto ma pierwszenstwo, tylko na światła reagują

ClaudeSpeed
Użytkownik
ClaudeSpeed

Na marginesie wspomnę że model zniszczeń w V jest fatalny i kiedy jeszcze w to grałem nie mogłem pozbyć się wrażenia, że był dodatkowo zubażany wraz z kolejnymi patchami (głośno było chyba tylko o jednym).

kano777
Użytkownik
kano777

Jeżeli AI ma się uczyć jazdy na GTA, to ja robię prawo jazy na czołg.