Twórcy gier znowu z nominacjami do Paszportów Polityki

Twórcy gier znowu z nominacjami do Paszportów Polityki
06.12.2017 11:09
Twórcy gier znowu z nominacjami do Paszportów Polityki
Maciej Kowalik
Maciej Kowalik

O wyróżnienie powalczą autorzy Get Even, Observera i Darkwood.

W tym roku Tygodnik Polityka wręczy swoje nagrody już po raz 25. Kultura cyfrowa to wciąż świeża kategoria w konkursie. Dołączyła do grona pozostałych sześciu (film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna) zaledwie rok temu. Nie chodzi w niej jedynie o gry wideo, ale tak się składa, że jest przez nie zdominowana. W ubiegłym roku Paszport odebrał Michał Staniszewski ze studia Plastic (autorzy m.in. Bound), w rym roku powalczą o niego inni.

Eksperci, wśród których nie zabrakło naszego nieodżałowanego naczelnego Pawła Olszewskiego, spośród 16 zgłoszeń nominowali Acid Wizard Studios, Wojciecha Pazdura z The Farm 51 oraz Mateusza Lenarta, Andrzeja Mądrzaka i Wojciecha Piejko, którzy na co dzień pracują w Bloober Team.

Świetnie, że wśród znanych marek znalazło się miejsce dla autorów Darkwood, gry której w swojej recenzji Paweł nie mógł się nachwalić. Wśród zalet wymieniał m.in. umiejętne wpisanie akcji horroru w polską wieś. O Acid Wizards było też głośno na świecie, gdy w proteście przeciwko resellerom kluczy wystawili swoją grę bez żadnych zabezpieczeń na Pirate Bay.

Darkwood Official Release Gameplay Trailer

Trzej faceci tworzący Acid Wizard Studios zdecydowanie są jedną z gwiazdek polskiej branży, której udało się w tym roku zabłysnąć. Polecam nasz wywiad ze studiem.

325549233220958172

Bloober Team pokazał natomiast Observerem, że zeszłoroczne Layers of Fear nie wyszło krakowskiej ekipie przypadkiem. Nie ograniczył się też do sklonowania wcześniejszych pomysłów. To bardzo różne gry, choć nie pozbawione punktów wspólnych, które stają się wizytówką studia. Oryginalny sposób opowiadania historii, mroczna, gęsta atmosfera flirtująca z horrorem i thrillerem. I nietuzinkowa idea, łącząca to w całość. Świat doskonale wie już, co Bloober Team potrafi.

Observer Launch Trailer

A te nominacje pokazują jak wiele obliczy ma polski game dev. Oczywiście my i wy doskonale wiemy o tym, że polskie gry to nie tylko CD Projekt RED i Techland. Ale 9 stycznia rozdanie nagród będzie w całości transmitowane w telewizji i szeroko komentowane w innych mediach. Fajnie, że ktoś z nominowanych będzie mógł się tam pokazać i powiedzieć coś od serca. To bardzo ważne nagrody w świecie kultury i w 2017 roku nikt nie powinien mieć wątpliwości, że bez twórców gier gala byłaby wybrakowana. Zwłaszcza w Polsce, która game devem stoi i znakomicie promuje się na świecie.

Maciej Kowalik

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)