Twórcy Call of Duty pomagają uchodźcom z Ukrainy. Krakowski Infinity Ward ujawnia kulisy

Krakowski oddział Infinity Ward, współtworzący Call of Duty, wspomina pierwsze dni wojny. Pracownicy studia na wieść o rosyjskiej inwazji zaangażowali się w szeroko pojętą pomoc humanitarną. Teraz ujawniono kulisy tamtych zdarzeń.

Krakowski oddział Infinity Ward
Krakowski oddział Infinity Ward
Źródło zdjęć: © www.activisionblizzard.com

Branża gier nie pozostała obojętna

Informacja o rosyjskiej agresji wstrząsnęła światem. Pierwsze doniesienia z Ukrainy wywoływały ogromny niepokój, a jego odzwierciedleniem była olbrzymia fala uchodźców zmierzających do Polski. Branża gier komputerowych nie pozostała obojętna i dziesiątki deweloperów z całego świata zaangażowało się w pomoc humanitarną. Jedną z takich firm jest krakowski oddział Infinity Ward, zajmujący się marką Call of Duty.

Pierwsze dni wojny

Na łamach oficjalnej strony Activision Blizzard pojawił się artykuł, ujawniający kulisy tamtych dni. Polski oddział Infinity Ward wspomina pierwszą fazę rosyjskiej agresji na Ukrainę i to, w jaki sposób wojna wpłynęła na pracę zespołu.

Do lutego 2022 roku w studio pracowało już około 30 osób, a życie zaczęło powoli przypominać to sprzed czasu pandemii. Wtedy niespodziewanie rozpoczęła się wojna w sąsiadującej z Polską Ukrainie.

Infinity Ward Kraków

Kiedy 3 miliony ludzi przedostało się do Polski, stojący na czele studia Michał Drobot postanowił działać. Wiktor Czosnowski (inżynier z Infinity Ward Poland) tak wspomina tamte chwile:

Już pierwszego dnia Michał pojechał na granicę i pomagał ludziom. Wtedy przyjechał do biura i zapytał resztę ekipy, czy nie zechciałaby pojechać do centrum wsparcia uchodźców i pomóc przy sortowaniu rzeczy. Szybko ustalił, że możemy wziąć płatny czas wolny w ramach pomocy uchodźcom oraz na wszystkie prywatne sprawy, które pomogłyby nam w uporaniu się z tą sytuacją. To było naprawdę wspaniałe.

Wiktor Czosnowski Inżynier w Infinity Ward Poland
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy© Activision Blizzard | Infinity Ward Poland

Pracownicy polskiego Infinity Ward zaoferowali własne mieszkania

Decyzje były podejmowane szybko i sprawnie. Jeden z pracownik tłumaczy, że "nie było czasu na dyskusję o polityce firmy" w kwestiach kadrowych, bowiem liczyła się natychmiastowa pomoc. Tym sposobem udostępniono potrzebujących uchodźcom mieszkania, by mogli schronić się na jakiś czas, przed wyruszeniem w dalszą podróż.

Michał Drobot zaoferował schronienie potrzebującym. W jego ślady poszedł Wiktor Czosnowski, który doprowadził do ładu odziedziczone przez jego mamę mieszkanie.

Pamiętam, że były moje urodziny. Zamiast świętować, moja mama, siostra, dziewczyna i ja sprzątaliśmy i przygotowywaliśmy mieszkanie. To były jedne z moich najlepiej spędzonych urodzin.

Wiktor CzosnowskiInżynier w Infinity Ward Poland

Ogromna dawka emocjonalnego wsparcia

Do połowy maja polski oddział Infinity Ward zapewnił schronienie ponad dwunastce ukraińskich uchodźców oraz nieocenione wsparcie emocjonalne w tych trudnych chwilach. Pracownicy studia chcieli dać im "tyle aktywności, by nie musieli wziąć rozmyślać o wojnie". Stąd wspólne granie, spacery, czy przygotowanie materiałów artystycznych dla zdolnych dzieci.


Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.