Deweloperzy gier na pomoc Ukrainie. Zapewniają noclegi i pracę uchodźcom

Świat gier nie pozostał obojętny na agresję Rosji na Ukrainie i postanowił masowo dołączyć do pomocy wszystkim potrzebującym. Twórcy gier z firm na całym świecie oferują nie tylko wsparcie finansowe, ale także mieszkania i zatrudnienie przy swoich projektach.

Flaga Ukrainy
Flaga Ukrainy
Źródło zdjęć: © GETTY, SOPA Images/LightRocket via Gett | SOPA Images
Karolina Kowasz

03.03.2022 | aktual.: 03.03.2022 16:25

Poza oficjalną stroną rządową, #PomagamUkrainie, gdzie możemy znaleźć sporo informacji na temat możliwości pomocy naszym sąsiadom, pojawia się coraz więcej doniesień ze świata gamedevu. Kolejne studia, które możemy znaleźć m.in. w ciągle aktualizowanej tabeli, oferują miejsca pracy dla uchodźców, a także pomoc w postaci miejsc noclegowych, dostępu do internetu, pożywienia oraz innych, potrzebnych usług czy rzeczy.

Praca dla deweloperów

Wśród ogłoszeń możemy zobaczyć sporo ofert pracy w Niemczech. Airborn Studios oferuje nie tylko miejsce w swojej firmie, ale także pomoc w zorganizowaniu VISY umożliwiającej pracę i pobyt, a także możliwość transportu z granicy. W naszym kraju za to do pomocy dołączyło chociażby studio Artificer, które wymaga tylko znajomości języka angielskiego.

Sporą pomoc obiecała także agencja rekrutacyjna 8Bit, która na swoim Facebooku zachęca wszystkie studia do zgłaszania się z ofertami pracy dla osób, które chcą lub byłyby w stanie pracować w branży gamedev. Na tym jednak nie koniec, bowiem firma zachęca wszystkie potrzebujące pracy osoby do kontaktu. Po otrzymaniu informacji na temat umiejętności i doświadczenia, 8Bit będzie pośredniczyć w kontakcie kandydatów z firmami szukającymi pracowników.

Duże wsparcie obiecało także zapewnić Duality Games, które zachęca do kontaktowania się ze studiem, niezależnie od pełnionego dotychczas stanowiska w branży gamedev. Jeżeli firma nie będzie w stanie zatrudnić konkretnej osoby na podobnym, postara się pomóc w znalezieniu innej pracy, dzięki czemu uchodźcy będą mogli utrzymać się samodzielnie dzięki swojemu rzemiosłu.

Pomoc finansowa

Niejedno studio gier dołączyło również do pomocy Ukrainie, oferując wsparcie finansowe. John Romero, na swoim Twitterze, ogłosił, że wydał nowy poziom do Dooma II, który można otrzymać za 5 euro. Cały dochód zostanie przekazany na rzecz wsparcia Ukrainy.

Inne studia zdecydowały się za to na bardziej bezpośrednią pomoc - wystarczy wspomnieć IO Interactive, które na swoim Twitterze ogłosiło, że przekaże 100 tys. euro na rzecz Czerwonego Krzyża, zajmującego się pomocą humanitarną. 11 bit studio za to, od początku zbiórki, udało się zebrać ponad 3 mln złotych. Akcja jednak nadal trwa i każdy może do niej dołączyć kupując grę This War of Mine.

Dziś polskie studio CD Projekt RED, czyli twórcy serii gier Wiedźmin oraz Cyberpunk 2077 poinformowali, że zaprzestali sprzedaży swoich produkcji na terenie Rosji i Białorusi.

Wybrane dla Ciebie
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.