Test Monitora LG 27GK750F. Kiedy liczy się odświeżanie...

Jeżeli zawsze uważałeś, że do grania potrzebne jest jak najwięcej klatek, szybszego monitora na rynku po prostu nie znajdziesz.

Test Monitora LG 27GK750F. Kiedy liczy się odświeżanie...
Krzysztof Kempski

Nowa propozycja od firmy LG powstała przede wszystkim z myślą o fanach e-sportu. Główne atuty tego wyświetlacza to odświeżanie na poziomie 240 Hz i czas reakcji wynoszący 1 ms. Przy takich ustawieniach nigdy nie zabraknie wam klatek w CS-ie, Overwatchu czy innych grach, w których odświeżanie daje istotną przewagę nad rywalami. Na początku warto wspomnieć tylko o tym, że do trybu 240 Hz nie dokopiemy się przez sam sterownik monitora, ale przez ustawienia karty graficznej.Pierwsze wrażenie po wypakowaniu monitora z pudełka jest bardzo pozytywne. Monitor powstał z czarnego tworzywa, uzupełnionego estetycznymi, czerwonymi wstawkami. Masywna, ciężka stopa monitora wykonana z aluminium pozwala w szerokim zakresie płynnie regulować jego wysokość. Warto wspomnieć przy tym, że ekranu nie montujemy tu na sztywnych śrubach, co sprawia, że możemy w pewnym zakresie obracać go wokół punktu zaczepienia, a także zamontować go w układzie pionowym, co bardziej od graczy docenią z kolei osoby korzystające dużo z edytorów tekstu. Oczywiście trudniej korzysta się wtedy ze standardowego dla LG dżojstika do ustawień, ale można przywyknąć.Drobną wadą jest też brak wbudowanego głośnika, które w monitorach LG oferowały zawsze całkiem dobrą jakość dźwięku oraz zadowalającą głośność. Jego absencję w tym modelu można jednak zrozumieć, ponieważ w grach, gdzie 240 klatek rzeczywiście się przydaje, i tak zazwyczaj korzysta się ze słuchawek i mikrofonu.O e-sportowym przeznaczeniu wyświetlacza utwierdza nas szybki rzut oka na złącza z tyłu. Oprócz dwóch wejść HDMI oraz DisplayPortu znajdziemy też podwójne złącze mini Jack na słuchawki z mikrofonem, alternatywnie gniazda USB. Całości dopełnia natomiast miejsce do podłączenia kabla Ethernet, co przyda się przy sesjach po  LAN-ie. Wszak profesjonaliści grają tylko w ten sposób.

Skoro już mówimy o profesjonalistach, przejdźmy do wspomnianego trybu 240 Hz. Przede wszystkim, jeżeli nie posiadamy w domu superkomputera to z pełnych możliwości 27GK750F skorzystamy zaledwie w kilku mniej wymagających tytułach. Jak patrzy się na takie 240 klatek? Różnica wizualna między bardzo dobrym już odświeżaniem na poziomie 120 FPS nie jest aż tak wyraźna, jak w przypadku niższych wartości odświeżania. Takie odświeżanie wydatnie skraca jednak czas reakcji gracza. Dopiero przesiadka na taki sprzęt udowodni wielu sceptykom, że kluczem do dobrych wyników w sieciówkach jest przede wszystkim jak najniższy ping oraz możliwie krótki czas reakcji. Który w przypadku 27GK750 jest świetny.Oprócz odświeżania mamy też spotykane w typowym monitorze LG funkcje jak FreeSync czy redukcję rozmycia w ruchu (technologia Motion Blur) zapewniająca czas reakcji na poziomie 1 ms. Mamy też zdefiniowane profile kolorystyczne/oświetlenia dla różnych gatunków gier, kontrolę poziomu nasycenia czerni. Słowem wszystko, czego potrzeba profesjonalnemu e-sportowcowi. Oprócz wbudowanego sterownika jest też oprogramowanie OnScreen Control, które jednak nie wnosi wiele poza wygodą obsługi i możliwością dzielenia ekranu na fragmenty, co przydaje się raczej w ultrapanoramach.

DANE TECHNICZNE

Gniazda:

3 x USB, 2 x mini Jack, DisplayPort, 2x HDMI

Liczba przycisków:

1 (przycisk-dżojstik)

Wbudowany głośnik:

Brak

Oprogramowanie:

OnScreen Control/wbudowany sterownik monitora

Regulacja wysokości:

Płynna regulacja

Odświeżanie:

maksymalnie 240 Hz

Rozdzielczość:

1920x1080

Przekątna:

27 cali

Funkcja FreeSync:

Tak

Funkcja Motion Blur Reaction:

TAK

Profile gier do zdefiniowania:

Do 6 naraz

Zasilacz:

19 V

Możliwość zamocowania ekranu w pionie:

Tak

Cena:

1700-2000 zł

Do testów dostarczyło:

LG

Należy przy tym jednak pamiętać, że to sprzęt mocno wyspecjalizowany, a więc nie dla każdego. Jeżeli na co dzień gracie w gry singlowe, 1080p na 27 calach jest w dzisiejszych czasach wartością nieco już rozczarowującą. Przy tak sporej przekątnej dla fanów gier singlowych monitor z QHD będzie lepszym wyborem. Nie będzie to z kolei duża przeszkoda dla profesjonalistów, którym bardziej zależy na wynikach, niż wrażeniach artystycznych. Bez wydajnej maszyny, uzyskanie 240 klatek nawet w takiej rozdzielczości jest w najnowszych grach często wynikiem pójścia na duże kompromisy.W swojej kategorii jest to zatem sprzęt świetny, warty polecenia wszystkim, którzy mają e-sportowe zacięcie i spędzają większość czasu przy mało obciążających podzespoły sieciówkach typu CS: GO, Fortnite czy Overwatch. Cena na poziomie ~1700-2000 zł, jaką trzeba zapłacić za 27GK750 jest dość atrakcyjna. Zwłaszcza, że podobne modele typu ZOWIE XL2430 czy AG251FZ dostępne za niewiele mniejsze pieniądze mają wyraźnie mniejsze przekątne.

Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.