Tego kodu nie da się zgubić, pomylić ani nikomu wydać. Wszystko dzięki... Guitar Hero

Grupa neurobiologów oraz kryptografów z USA opracowała kod, którego nie da się zgubić, pomylić ani pod przymusem wydać innej osobie. Nic w sumie dziwnego, skoro nawet się go... nie zna.

Tego kodu nie da się zgubić, pomylić ani nikomu wydać. Wszystko dzięki... Guitar Hero
marcindmjqtx

23.07.2012 | aktual.: 05.01.2016 16:41

Jakie jest najsłabsze ogniwo każdego systemu bezpieczeństwa? Oczywiście - człowiek. To on może pomylić hasło, zapomnieć je albo zostać zmuszonym do wydania go.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanford opracowała system, który eliminuje ten problem. Człowiek ciągle "przenosi" kod, ale nawet go... nie zna. Wszystko dzięki grze podobnej do popularnego Guitar Hero.

Tak jak tam, tak i tutaj należy naciskać odpowiednie klawisze (tym razem na klawiaturze), gdy przypisane im znaczniki przelatują przez wyznaczony punkt. Tym razem nie chodzi jednak o to, by "zagrać" jakiś kawałek Metalliki. W rzeczywistości 45-minutowa sesja "gry" jest tak rozplanowana, by "nauczyć" podświadomości gracza specjalnego, składającego się z 30 znaków kodu.

By potwierdzić swoją tożsamość, należy uruchomić program jeszcze raz, tym razem jednak wybierając inną sesję, w czasie której prawdziwy kod wymieszany będzie z innymi, pozbawionymi znaczenia. Osoba, która brała udział w pierwszej sesji, osiągnie zdecydowanie lepszy wynik punktowy w ramach "swojej" sekwencji, niż w wypadku innych. Choć cały czas nawet nie wie, jak brzmi "hasło".

I to działa nawet do dwóch tygodni po pierwszej sesji.

Pomysł jest interesujący, choć ciężko wyobrazić sobie zastosowanie go w praktyce. Wpisywanie hasła w ramach kilkunastominutowej sesji gry musi być strasznie czasochłonne. Niemniej - nigdy bym się nie spodziewał, że coś takiego można wymyślić na bazie Guitar Hero.

Tomasz Kutera

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.