Studio zawiesza działalność. Wszystko przez politykę Steam

Strona głównaStudio zawiesza działalność. Wszystko przez politykę Steam
27.08.2021 14:06
Programista
Programista
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

Niewielkie studia deweloperskie nie mają łatwego życia. Emika Games, czyli jednoosobowa firma tworząca gry, zawiesza działalność bezterminowo. Powodem tej decyzji jest polityka zwrotów na Steam.

bESkjIPV

Jednoosobowe studio Emika Games zawiesza działalność przez, zdaniem twórcy gier, niesprawiedliwą politykę Steam. Chodzi o możliwość dokonywania zwrotów. Steam pozwala zwrócić produkt, jeśli nie grało się w niego dłużej niż 2 godziny. Problem w tym, że niektóre gry są naprawdę krótkie.

Summer of '58 to gra autorstwa Emika Games. Jej zwiastuny są całkiem klimatyczne, mamy tu do czynienia z pierwszoosobowym thrillerem. Sęk tkwi w tym, że do jej ukończenia potrzeba około 90 minut. Jak to się kończy? W jedyny możliwy sposób. Gracze dokonują zwrotu po ukończeniu gry, by odzyskać wydane pieniądze.

Nie należy ganić za to graczy. Choć gra jest stosunkowo tania, nie można mieć pretensji, że ktoś chce odzyskać wydane pieniądze, jeśli pozwala na to polityka sklepu.

bESkjIPX
Frostpunk 2 znika ze sklepu. Oświadczenie Kinguin
Frostpunk 2 znika ze sklepu. Oświadczenie Kinguin

Na twitterze twórcy można przeczytać oświadczenie o porzuceniu projektów na czas nieokreślony. Wskazuje w nim wprost, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest polityka dotycząca zwrotów.

Trudno wskazać rozwiązanie, które byłoby optymalne w takiej sytuacji. Z jednej strony, można by oczekiwać, że twórca wydłuży swoją grę o tyle, by jej ukończenie zajęło ponad 2 godziny. Z drugiej - to nie jest odpowiednia metoda. Gra, tak jak film czy książka, to tekst kultury i to twórca definiuje, jak długa powinna być. Sztuczne przeciąganie to nic ciekawego.

Zrezygnowanie z polityki zwrotów będzie ze szkodą dla graczy. W końcu program ten powstał specjalnie dla nich, by mogli oddać gry, które nie przypadły im do gustu.

Udostępnij:
bESkjIQh
Komentarze (82)
bESkjIQT