Steam usuwa prawie 100 gier. Lepiej sprawdź, czy nie masz jakiejś w kolekcji

Steam usuwa gry. Na celowniku Valve znalazło się blisko 100 produkcji, które decyzją firmy kończą swój żywot na tejże platformie. Warto więc sprawdzić, czy nasza biblioteka gier przypadkiem nie uszczupliła się.

Na Steamie jest wiele darmowych gier
Na Steamie jest wiele darmowych gier
Źródło zdjęć: © Steam

Steam regularnie robi porządki z grami, które budzą podejrzenia w ocenie korporacji i właśnie teraz jesteśmy świadkami prawdziwego festiwalu banowania. By "oczyścić" zasoby sklepu, Valve sięga po bezkompromisowe metody: niespełna 100 gier kończy swoją przygodę z cyfrową dystrybucją na Steamie.

Dlaczego Steam usuwa gry? Nie jest tajemnicą, że chodzi o produkcje, których walory gamingowe to kwestia mocno dyskusyjna; na Steamie występują bowiem nie tylko gry z segmentu AAA, ale też ewidentnie słabe projekty. Często bywa też tak, że twórcy takich gier próbują wybić się na bardziej znanych tytułach, co objawia się w np. w nazwie, samemu korzystając z darmowych assetów i chcąc w ten sposób zarobić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Prawie 100 gier znika ze Steama

O sprawie informuje PC Gamer, powołując się na SteamDB. Jak zauważono, blisko 100 gier znika i znajdziemy tu takie tytuły jak Snooker Loopy Pro, 3D Pacman, winVGF, Fruit, Tower Defense 2D, Play football, Hold the battlefield, Tank Battle, JumpJump, Flappy Bird (a raczej "Flappy Bird") i wiele, wiele więcej tajemniczych tytułów.

  • Steam usuwa gry
  • Steam usuwa gry
  • Steam usuwa gry
[1/3] Steam usuwa gryŹródło zdjęć: © steamdb.info

Steam blokuje gry AI

AI w branży gier staje się faktem. Narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą ułatwić pracę deweloperom, jednakże nie wszyscy spoglądają łaskawym okiem na raczkującą rewolucję. Steam ma "problem" z takimi grami, o czym przekonał się pewien twórca, zmuszony do usunięcia takich elementów ze swojego projektu - pojawiła się kwestia praw autorskich.

Chociaż staramy się publikować większość przesłanych nam tytułów, nie możemy dostarczać gier, do których deweloper nie ma wszystkich niezbędnych praw.

Zespół Steamafragment wiadomości

Z drugiej strony This Girl Does Not Exist (produkcja stworzona całkowicie przez AI) nadal figuruje w sklepie Steam. Nie jest wykluczone, że z czasem pojawi się jeszcze więcej regulacji, ponieważ w kierunku AI patrzą giganci branży i kto wie, może za jakiś czas te narzędzia staną się normą, co w konsekwencji sprawi, że pojawi się potrzeba usystematyzowania zjawiska.

Sebastian Barysz, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.