Seks, kłamstwa i gry wideo: Polityka przyznaje się do błędu?

Na pewno pamiętacie tę aferę sprzed kilku tygodni: tygodnik "Polityka" zamieścił - skądinąd bardzo sensowny - artykuł o postrzeganiu seksu przez młodzież, w którym dokonał dość skandalicznej generalizacji, pisząc, że, ogólnie mówiąc, fabuła wielu gier opiera się o gwałty zbiorowe (pisaliśmy o tym tutaj). W dzisiejszym wydaniu magazynu znajdziecie ciąg dalszy tej historii.

Seks, kłamstwa i gry wideo: Polityka przyznaje się do błędu?
marcindmjqtx

To opublikowany w dziale z listami do redakcji list Konrada Rawińskiego, gracza i - przy okazji - pracownika firmy Cenega, jednego z polskich dystrybutorów gier:

Ze zdziwieniem przeczytałem w tekście "Seks, przemoc i małolaty" o grach komputerowych, których fabuła polega na zbiorowym gwałcie. Gry, o których mowa, zapewne występują, ale jest to absolutny margines, nisza dostępna wyłącznie na rynkach pozaeuropejskich. Ja przez ponad 10 lat pracy przy grach komputerowych się z nimi nie spotkałem, mimo że śledzę branżę gier prywatnie i zawodowo bardzo uważnie. Szkoda, że skrajnie marginalne zjawisko ukazano w sposób, który w części czytelników może wywołać przekonanie, że tak właśnie wygląda mainstream. To trochę tak, jakby branżę filmową oceniać wyłącznie przez snuff movies, komiks wyłącznie przez hentai, a książki przez powieści Mastertona (autora cenię zaznaczam, ale momentami jego książki zbliżają się bliżej „porno” niż horroru). Mam nadzieję, że kiedyś doczekam artykułu o grach iż są formą pop sztuki taką jak inne gałęzie rozrywki, a nawet przeważającą, gdyż jako jedyne medium oferuje czynne, a nie bierne uczestnictwo w przekazywanej treści. Czy "Polityka" przyznała się tym samym do błędu? No, bez przesady, może niedopatrzenia. Ale tak, chyba możemy uznać, ze tak. Mamy nadzieję, że wszystkie polskie tygodniki i media wyciągną wnioski z tej wtopy, o której jakiś czas temu było tak głośno. Oby więcej takie brane z kosmosu opinie nie pojawiały się w poważnych wydawnictwach.

Tomasz Kutera

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.