Rzadka karta Magic: The Gathering sprzedana za niemal 2 mln złotych

Strona głównaRzadka karta Magic: The Gathering sprzedana za niemal 2 mln złotych
08.02.2021 10:04
Magic: The Gathering - gra karciana
Magic: The Gathering - gra karciana
Źródło zdjęć: © Getty Images | Portland Press Herald

Od lat na aukcjach kolekcjonerzy oferują kosmiczne sumy za unikatowe karty z Magic: The Gathering czy nierozpakowane paczki z pierwszych edycji Pokemonów. Tym razem na aukcję trafiła prawdziwa legenda.

bEKukbjF

Aż 511 tys. dolarów, a więc prawie 2 mln złotych, zapłacił kolekcjoner za kartę Black Lotus do "Magic: The Gathering". Black Lotus to karta wydana w 1993 roku, czyli w momencie powstania tej karcianej gry. Od lat nie przestaje być jedną z najbardziej poszukiwanych wśród graczy, a jej cena z roku na rok tylko rośnie.

W 2018 roku została sprzedana na aukcji za 87 tys. dolarów. W 2019 jej cena urosła do aż 116 tys., a teraz sprzedano ją za ponad trzykrotność tego. Skąd aż tak wysoka cena? Nie chodzi tylko o jej rzadkość, ale też o opinię ekspertów. Ta konkretna karta otrzymała ocenę stanu 10/10 i ocenę "Mint", czyli nigdy nieużywanej. A to właśnie stan przedmiotów drastycznie zmienia ich wartość.


W serwisie eBay dostępnych jest jeszcze kilka kart Black Lotus, ale żadna nie została oceniona wyżej niż na 9,5/10, co oznacza, że eksperci dostrzegli na niej np. mikroskopijne otarcia na bokach lub rogach. Zapewne ich finalne ceny nie przebiją rekordowej kwoty 511 tys. dolarów.

Magic: The Gathering - Black Lotus
Źródło zdjęć: © Beckett Authentication
Magic: The Gathering - Black Lotus

Teoretycznie wciąż jest szansa, aby znaleźć nową kartę Black Lotus. Była ona sprzedawana w pakiecie startowym Alpha w 1993 roku, a później pojawiła się też w pakietach Beta i Unlimited.


Nierozpakowane pakiety wciąż mogą być u kolekcjonerów czy na strychach u nieświadomych niczego osób, choć coraz rzadziej trafiają do obrotu. O niesamowitym szczęściu może mówić autor poniższego nagrania, który w 2014 r. rozpakował zafoliowaną paczkę i znalazł w niej właśnie kartę Black Lotus.

bEKukbjH

"Kiedy byłem dzieckiem, absolutnie kochałem Pokemony, ale nie było mnie stać na karty. Teraz jako dorosły, który zaoszczędzał każdy zarobiony grosz, cieszę się z czegoś, co kochałem od dzieciństwa, teraz w dorosłości to jest kupowanie czegoś, czego nigdy nie mogłem mieć" - wyjaśniał raper na Instagramie.

5 najdroższych kart Pokemon. Sprawdź, czy nie masz ich na strychu
5 najdroższych kart Pokemon. Sprawdź, czy nie masz ich na strychu

Źródło: Polygon

Udostępnij:
bEKukbkD